Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Komisja UE zgadza się na import pasz z domieszką GMO
Podczas posiedzenia Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt w dn. 22 lutego br. Komisja Europejska przyjęła kwalifikowaną większością decyzję dotyczącą dopuszczenia importu pasz zawierających domieszkę (max. 0,1%) nieautoryzowanego w UE GMO.

Za przyjęciem takiego rozwiązania opowiedziało się 19 państw członkowskich UE. Mniejszość (7 państw członkowskich, w tym Polska) była przeciwna, przy jednym głosie wstrzymującym. Do tej pory w UE obowiązuje zasada „zera tolerancji” dla zanieczyszczeń roślinami GMO niezatwierdzonymi przez UE. Złagodzenie sztywnej polityki ma na celu dopuszczenie dostaw na teren UE pasz, zawierających śladowe ilości GMO, które znalazły się w paszach często przypadkowo i w bardzo małych ilościach nie zagrażających zdrowiu ludzi i zwierząt. Obecność domieszek GMO w paszach stanowi bowiem często pozostałość dostaw innych towarów transportowanych w tych samych kontenerach. Sektor hodowlany w UE jest zależny od surowców do produkcji pasz importowanych z Ameryki Południowej i Północnej. Techniczne rozwiązanie kwestii domieszek GMO ma zminimalizować ryzyko niedoboru pasz białkowych w Europie.

 

Decyzja Komisji Europejskiej musi jeszcze zostać zatwierdzona w ciągu trzech miesięcy przez Radę UE i Parlament Europejski.

 

Źródło: FAPA/FAMMU na podst. ThePigSite


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij