Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
UE wprowadza środki zapobiegające afrykańskiemu pomorowi świń
W dn. 4 lutego 2011. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano decyzję Komisji Europejskiej z dn. 3 lutego br. w sprawie niektórych środków mających na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń z Rosji do Unii.

Decyzję podjęto z uwagi na zgłoszenie w styczniu br. ogniska tej choroby w pobliżu granicy Rosji z UE – w regionie Sankt Petersburga i związany z tym wzrost zagrożenia dla zwierząt gospodarskich w Unii. Pojazdy, w których przewożone były świnie, wjeżdżające z Rosji do UE, muszą być odpowiednio czyszczone i dezynfekowane. Decyzja dotyczy przekazywania przez kierowców pojazdów informacji dla właściwych urzędów państw członkowskich, potwierdzających, że pojazd został oczyszczony i zdezynfekowany po ostatnim rozładunku świń. Informacje mogą zostać przedstawione w formie oświadczenia określonego w załączniku I do decyzji Komisji lub w innej równoważnej formie.

Właściwe organy państw członkowskich przeprowadzają kontrole pojazdów dla zwierząt gospodarskich wjeżdżających z Rosji do UE. Jeśli czyszczenie i dezynfekcja pojazdów zostały przeprowadzone w sposób zadowalający organy te wydają zaświadczenia zgodne ze wzorem określonym w załączniku II do decyzji Komisji. W przypadku negatywnego wyniku kontroli właściwy organ może odmówić pojazdowi wjazdu na terytorium UE lub skierować do ponownego czyszczenia i dezynfekcji.

 

(Źródło: FAPA/FAMMU na podst. Dziennika Urzędowego UE)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij