Stabilne ceny jabłek na rynkach hurtowych oraz ceny jabłek eksportowychCeny jabłek na rynkach hurtowych w kraju utrzymują się na względnie stałym poziomie. Słaby popyt na jabłka sprawia, że wbrew wcześniejszym oczekiwaniom ich ceny nie pną się w górę. Według danych MRiRW, od początku roku wzrosły tylko ceny maksymalne jabłek odmiany Golden i Idared - odpowiednio o 14,4 i 16,5 proc. oraz cena minimalna odmiany Elstar - o 7,7 proc., zmniejszyła się natomiast cena minimalna Cortlanda o 10,4 proc. Jak wynika z niektórych źródeł ustabilizowały się również ceny jabłek eksportowych- informują analitycy BGŻ.Producenci obawiają się jednak obniżek cen w eksporcie. Eksport polskich jabłek do Rosji, która jest największym ich odbiorcą napotykają bowiem nieustanne problemy. 15 stycznia 2011 roku wygasło polsko-rosyjskie porozumienie tranzytowe, na mocy którego odbywał się eksport polskich jabłek drogą lądową, a strony wciąż nie mogą się porozumieć w sprawie podpisania nowego (za portalspożywczy.pl).
Wywóz jabłek do Rosji został więc bardzo ograniczony. Problemy eksporterów wynikają również z cofnięcia możliwości wydawania certyfikatów potwierdzających bezpieczeństwo owoców wysyłanych na rynek rosyjski przez większość polskich laboratoriów, oraz wprowadzenia certyfikatów bezpieczeństwa wydawanych przez laboratoria podległe nadzorowi rosyjskiemu. Jest to konsekwencją zastrzeżeń Rosji co do jakości polskich jabłek, które według Rosjan przekraczają dopuszczalne normy pestycydów, azotanów i azotynów.
Jak informuje fresh-market.pl, podczas rozmów 19 stycznia 2011 r. w Berlinie, w których uczestniczyli przedstawiciele PIORiN oraz eksperci rosyjskiego Rosselhoznadzoru, strona polska zaproponowała przywrócenie akredytacji 4 polskim laboratoriom oraz możliwość rezygnacji z certyfikatów bezpieczeństwa. Nie spotkało się to jednak z akceptacją Rosjan.
(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej)
pełna lista aktualności
|