Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Większość krajów UE za wzmocnioną współpracą ws. patentów, Polska też
Większość krajów UE poparło w piątek wzmocnioną współpracę grupy państw UE ws. patentów, która ma powstać, by przełamać opór Włoch i Hiszpanii dotyczący tłumaczeń. Także Polska chce do niej wejść, by zredukować koszty dla biznesu - powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec.

"Porozumienie wszystkich krajów byłoby najlepsze dla rynku wewnętrznego UE. Ale ponieważ w obecnej sytuacji jest to niemożliwe, to Polska zgadza się z krajami, które szukają alternatywnych rozwiązań. Dlatego jesteśmy gotowi przyłączyć się do wzmocnionej współpracy" - powiedział Korolec podczas posiedzenia ministrów "27" w Brukseli. Tłumaczył, że obecnie koszty tłumaczenia są zbyt wysokie dla polskich przedsiębiorstw. "Szybka redukcja kosztów to priorytet dla naszego kraju. Jest dla nas ważne znalezienie rozwiązania, które pozwoli na wprowadzenie mechanizmu prawnego oczekiwanego przez małe i średnie firmy" - powiedział.

Tym samym Polska poparła wzmocnioną współpracę, o którą poprosiło Komisję Europejską dziesięć krajów z Niemcami i Francją na czele. Potem w osobnym liście dołączyła do nich Wielka Brytania. Na piątkowym posiedzeniu pomysł "11" poparło szereg innych krajów - podsumowała belgijska prezydencja, sama mocno wspierająca wnioskodawców.

Tylko Włochy i Hiszpania powtórzyły stanowczy sprzeciw wobec "dyskryminacji" ich języków w unijnym systemie patentowym opartym na trzech językach: angielskim, francuskim albo niemieckim do wyboru. Czechy, Cypr i Portugalia nie określiły jasno stanowiska, bo chcą dokładnie przestudiować propozycję. Ale nawet jeśli wraz z Włochami i Hiszpanią będą przeciw współpracy, to nie wystarczy, by zablokować jej ustanowienie. Zgodnie z traktatem, zgoda na wzmocnioną współpracę zapada kwalifikowaną większością głosów.

Włoski minister powiedział, że dla jego kraju "język jest sprawą polityczną" i zaapelował, by kwestię tłumaczeń patentów przedyskutować "na najwyższym poziomie politycznym UE". Okazją mógłby być najbliższy unijny szczyt za tydzień w Brukseli, na którym premier Silvio Berlusconi może przekonywać partnerów do zablokowania wzmocnionej współpracy.

"Już we wtorek w przyszłym tygodniu Komisja Europejska przyjmie propozycję" - zapowiedział unijny komisarz Michel Barnier, zadowolony z poparcia. Cieszył się, że Węgry, które po Belgii obejmą unijną prezydencję 1 stycznia, zapowiedziały szybkie prace najpierw nad formalnym zatwierdzeniem wniosku o wzmocnioną współpracę, a potem nad właściwą propozycją legislacyjną. Wyraził nadzieję, że jak najwięcej krajów przyłączy się do współpracy.

(Źródło: PAP)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij