Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa
W dniu 27 września br. w Brukseli odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. Polskę reprezentował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.

Podczas posiedzenia omówiono m.in. propozycję zmian przepisów w zakresie uprawy roślin GMO oraz handlu nasionami i paszami zawierającymi GMO. Duże państwa członkowskie (Niemcy, Francja, Włochy, Polska, Hiszpania) nie poparły propozycji cedowania decyzji na poziom państw członkowskich w zakresie zakazu uprawy roślin GMO, gdyż zaburzy to funkcjonowanie jednolitego rynku, dzieląc go na fragmenty. Ponadto państwa podkreślały, że w takiej sytuacji pojawi się problem upraw przygranicznych, gdy sąsiadujące państwa mogą podjąć odmienne decyzje co do uprawy roślin GMO.

Powróciła również dyskusja dotycząca przyszłych regulacji na rynku mleka i oceny propozycji wypracowanych przez grupę wysokiego szczebla. Oznakowania produktów z miejscem ich wyprodukowania domagają się takie kraje jak Włochy, Francja, Grecja, Hiszpania, dotyczy to nie tylko mleka ale też pomidorów.

Polska zgłosiła pod obrady propozycję działań stabilizacyjnych na rynku zbóż wobec rosnących obecnie cen i ich wpływu na produkcję wieprzowiny i drobiu. Propozycja uwolnienia zapasów interwencyjnych uzyskała poparcie wielu państw członkowskich oraz Komisji Europejskiej. Podniesienie ceny interwencyjnej zbóż do 125 euro za tonę nie uzyskało na obecnym etapie akceptacji KE.

(Źródło: MRiRW)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij