Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rosną ceny zbytu przetworów mleczarskich
Według danych Ministerstwa Rolnictwa w ubiegłym miesiącu średnia cena zbytu przetworów mleczarskich monitorowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej zwiększyła się o prawie 9%, kształtując się na poziomie o 16% wyższym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jest to największy miesięczny wzrost od maja 2007 roku.

Silne zmiany odnotowano przede wszystkim na rynku masła oraz odtłuszczonego mleka w proszku, tj. produktów, które podrożały o 5-6% w relacji miesięcznej odpowiednio do 1463 PLN/100 kg i 921 PLN/100 kg. W nieco mniejszym stopniu (o około 1-2%) zwiększyły się ceny artykułów płynnych oraz serów dojrzewających.

 

Na początku marca br. w zasadzie kontynuowane były wzrostowe tendencje cen zbytu przetworów mleczarskich.  W skali tygodnia podrożało zarówno pełne mleko w proszku jak i masło w blokach (o prawie 4%) do odpowiednio 1286 PLN/100 kg i 1535 PLN/100 kg. Ceny mleka odtłuszczonego zwiększyły się o ponad 3% do 962 PLN/100 kg, zaś serów dojrzewających średnio o około 1%. Nieznaczne spadki odnotowano w przypadku niektórych przetworów płynnych (np. jogurty czy kefir).

 

Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż wysokie ceny zbytu artykułów mleczarskich utrzymają się także w kolejnych miesiącach. Silny popyt międzynarodowy oraz relatywnie słaby złoty powinny stymulować eksport. Ponadto, jeśli sprawdzą się prognozy dotyczące wzrostu PKB, poprawy sytuacji na rynku pracy, tj. spadku od II kwartału bezrobocia i zwiększania wynagrodzeń, możliwe jest także ożywienie popytu na artykuły mleczarskie (w tym także jogurty, napoje mleczne i desery) na rynku wewnętrznym. W odwrotnym kierunku może działać jednak szybki wzrost cen detalicznych.

 

Wysoki skup mleka w UE-27 przekłada się na wzrost eksportu przetworów mleczarskich

Wraz ze wzrostem skupu mleka w UE-27 oraz utrzymującym się wysokim popytem importowym na rynkach światowych, głównie ze strony Chin i Rosji, ale w późniejszych miesiącach także Algierii, Unia Europejska w 2010 r. istotnie zwiększyła eksport przetworów mleczarskich na rynki trzecie. Co więcej, według badań ZMP wolumen wywozu mierzony w ekwiwalencie mleka zwiększył się bardziej niż przyrósł skup - w ciągu trzech pierwszych kwartałów ub. r. o około 400 tys. ton.

 

Największy popyt na rynku globalnym zgłaszano na unijne odtłuszczone mleko w proszku oraz sery. W całym 2010 r. eksport OMP ze Wspólnoty zwiększył się o ponad 65%, osiągając poziom 377,7 tys. t, przy czym największy udział miały w nim Belgia, Holandia, Francja i Niemcy. Polska sprzedała poza granice UE-27 30,6 tys. t (o 48% więcej niż rok wcześniej) produktu, plasując się na piątym miejscu.

 

Wywóz serów wzrósł o 17% w relacji rocznej do 676,3 tys. ton. Do czołowych eksporterów sera należą: Niemcy, Francja, Holandia i Włochy, przy czym ten pierwszy kraj w przeciągu ostatniego roku zwiększył eksport o prawie 42%.

 

Spadek sprzedaży zagranicznej odnotowano w przypadku pełnego mleka w proszku - o prawie 4% do 444,1 tys. t - oraz oleju maślanego - o ponad 9% do 24,6 tys. ton.

 

BGZ_na_Zoltym

 

(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij