Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rynek zbóż jest nadal niespokojny
W minionym tygodniu notowania cen pszenicy konsumpcyjnej z dostawą w marcu br. na giełdzie MATIF wzrosły o 2,5 proc. do 266 EUR/t, a pszenicy paszowej na giełdzie LIFFE z tym samym terminem dostawy umocniły się o 2,3 proc. do 203 GBP/t (237 EUR/t) - informują analitycy BGŻ.

Odnotowany wzrost notowań cen większości zbóż w zakończonym tygodniu był w dużej mierze wynikiem zwiększenia się popytu ze strony państw Afryki Północnej oraz Środkowego Wschodu. Między innymi duże poruszenie na rynkach terminowych wywołał zakup 800 tys. t pszenicy konsumpcyjnej przez Algierię w cenie 380 USD/t (224 EUR/t). Duże ilości zboża zostały także zakupione przez Tunezję i Jordan. W tym tygodniu oczekuje się, iż zostaną zrealizowane również znaczące dostawy zboża do Iraku i Libanu.

Przewiduje się, iż mimo zamieszek i niestabilnej sytuacji politycznej m.in. w Egipcie i Tunezji, popyt z tego regionu świata na zboże utrzyma się do końca sezonu na bardzo wysokim poziomie. Wynika to z faktu, iż jedną z przyczyn niepokojów są rosnące ceny żywności. Dlatego też, mimo zawirowań rządy kontynuują prowadzenie przetargów na zakupy zbóż. Ponadto, podobnie jak to miało miejsce w latach 2007-2008, często pod naciskiem opinii publicznej, przywódcy nie tylko państw afrykańskich są skłonni wprowadzać mechanizmy chroniące rynki lokalne przed wzrostem cen surowców rolnych, a w konsekwencji żywności.

W bieżącym sezonie wśród znaczących graczy rynkowych działania mające na celu rozszerzenie dotychczasowej ochrony rynku wewnętrznego podjęła nie tylko Rosja czy Ukraina, lecz m.in. także Argentyna. Każda taka decyzja wpływa na zmianę równowagi rynkowej i mechanizm kształtowania się cen zbóż na rynku globalnym, co przekłada się również na sytuację na rynkach lokalnych, w tym także na rynku polskim.
Temat rosnących cen surowców rolnych oraz zwiększającej się ich zmienności stał się jednym z tematów zakończonego w niedzielę Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Jedną z dyskutowanych kwestii był wpływ regulacji oraz baniek spekulacyjnych na rynkach terminowych na kształtowanie się cen żywności. Głos w tej dyskusji zajął m.in. prezydent Francji N.Sarkozy, który zapowiedział, iż jednym z priorytetów Francji, jako przewodzącej obecnie w grupach G8 (najbardziej wpływowych państw świata: W.Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i USA, Kanada, Rosja) i G20 (grupa 19 państw oraz Unia Europejska, której celem jest dyskusja nad wspólną polityką finansową) będzie walka ze zmiennymi cenami surowców.

(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij