Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
PFPŻ ZP apeluje o silniejsze regulacje przeciwko nieuczciwym praktykom handlowym w łańcuchu dostaw żywności w UE
PFPŻ ZP apeluje o wprowadzenie poprawek do rozporządzenia w celu zwalczania nieuczciwych praktyk przez detaliczne grupy zakupowe. W szczególności proponuje się dodanie odniesienia do detalicznych grup zakupowych w art. 2 ust. 1 projektu rozporządzenia.

Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców zajęła stanowisko w sprawie potrzeby wzmocnienia regulacji przeciwko nieuczciwym praktykom handlowym w łańcuchu dostaw żywności w Unii Europejskiej.

Nieuczciwe praktyki handlowe mają szkodliwy wpływ na cały łańcuch rolno-spożywczy w Polsce i w całej UE. Negatywnie wpływają na rentowność i dostęp do rynku zarówno firm przetwórstwa żywności, jak i producentów rolnych. Praktyki te zakłócają współpracę w łańcuchu produkcji i przetwórstwa żywności, podważając zdolność firm przetwórczych i producentów rolnych do współpracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.


Dlatego też PFPŻ ZP z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę Komisji Europejskiej z 10 grudnia 2024 r., mającą na celu wzmocnienie współpracy między organami odpowiedzialnymi za egzekwowanie dyrektywy w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych (2019/633) we wszystkich państwach członkowskich UE.


Biorąc pod uwagę znaczący negatywny wpływ nieuczciwych praktyk handlowych na polską gospodarkę żywnościową, oraz fakt, że ponad 40% produkcji żywności w Polsce jest eksportowane (z czego ponad 70% na wspólny rynek europejski), PFPŻ ZP podkreśla pilną potrzebę znalezienia rozwiązań zapobiegających nieuczciwym praktykom rynkowym w całej UE.


Kluczowym problemem są praktyki detalicznych grup zakupowych. Wiodący europejscy detaliści konsolidują się w duże grupy zakupowe o łącznych obrotach sięgających setek miliardów euro. Poszczególni dostawcy często stanowią jedynie niewielki ułamek obrotów detalisty, podczas gdy detaliści stanowią znaczną część sprzedaży dostawcy. Praktyki tych grup są trudne do zwalczania ze względu na ich transgraniczny charakter, dlatego też PFPŻ ZP apeluje o objęcie rozporządzeniem także nieuczciwych praktyk stosowanych przez detaliczne grupy zakupowe.


Dodatkowe infromacje >>


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij