Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
"Moje Silne Drzewo" - druga edycja programu Żywiec Zdrój S.A.
Sadzimy kolejny milion drzew. Każdy może zdecydować, gdzie będzie jego drzewo. Ty też. Dla siebie. Dla innych.

Rusza druga edycja programu Moje Silne Drzewo organizowanego przez firmę Żywiec Zdrój S.A. Dzięki współpracy z Fundacją „Nasza Ziemia” oraz leśnikami z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, wsparciu Uniwersytetu Warszawskiego i zaangażowaniu osób znanych i lubianych, a także wszystkim tym, którzy wybierają wodę Żywiec Zdrój, firma posadzi kolejny milion drzew w Beskidach.

Drzewa to symbol witalności i odradzania się. Jedno drzewo produkuje tlen dla czteroosobowej rodziny. Dobroczynny wpływ drzew na otoczenie dobrze znali nasi przodkowie.  Swój szacunek do natury starali się przekazywać dzieciom i wnukom, gdyż uważali, że długowieczne drzewa to pomost między kolejnymi pokoleniami - ich korzystne oddziaływanie  na środowisko będzie odczuwalne jeszcze przez dziesięciolecia. Sadząc drzewa zmieniamy przyszłość.

Człowiek jest częścią ekosystemu. Dlatego dbałość o środowisko naturalne i aktywne działania na rzecz ekologii są na stałe wpisane w strategię firmy Żywiec Zdrój S.A. Firma od lat wspiera różnorodne przedsięwzięcia prośrodowiskowe, takie jak rewitalizacja potoków, likwidacja dzikich wysypisk śmieci czy edukacja ekologiczna w szkołach, realizowane głównie na poziomie lokalnym.

Z szacunku do natury i w trosce o przyszłe pokolenia rusza druga edycja  programu Moje Silne Drzewo, którego celem jest posadzenie kolejnego miliona, tak niezbędnych w przyrodzie, drzew. Program współtworzy Fundacja „Nasza Ziemia”, specjalizująca się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej, a wspiera Uniwersytet Warszawski, dbający o edukację młodzieży. Partnerem merytorycznym jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach. 

Sukces poprzedniej edycji programu utwierdził nas w przekonaniu, że warto promować proekologiczne postawy i uwrażliwiać ludzi na problemy środowiska naturalnego. Wiemy, że sadzenie kolejnych drzew przyniesie wymierne korzyści nam samym, ale przede wszystkim przyszłym pokoleniom. Wystarczyło połączyć nasze zainteresowanie ekologią z doświadczeniem leśników i zaangażowaniem Przyjaciół projektu – to budujące doświadczenie” - mówi Marek Wojtyna, prezes Żywiec Zdrój S.A.

Równie istotna jest edukacja – dodaje Sławomir Brzózek, wiceprezes Fundacji Nasza Ziemia - To, czego nauczymy dzieci i młodzież będzie owocowało przez lata. Wiedza o roli drzew i szacunek do natury to najlepszy kapitał, który możemy przekazać już dziś kolejnym pokoleniom. Wymiernym rezultatem pierwszej edycji programu Moje Silne Drzewo jest rosnący już milion drzew, ale bardzo ważne jest też to, że udało się zachęcić dzieci i młodzież do zgłębiania wiedzy na temat ekologii. Zainicjowano 30 lokalnych projektów ekologicznych z zakresu ochrony lasu i wody. Maluchy zakładały przyszkolne parki dendrologiczne i brały udział w konkursach z wiedzy o drzewach, a ich nauczyciele dowiadywali się na szkoleniach, jak propagować wiedzę o środowisku naturalnym. Jestem przekonany, że ten sukces uda się powtórzyć, szczególnie, że tym razem konkurs grantowy oraz prelekcje i warsztaty obejmą całą Polskę”.

Czyste środowisko to nie tylko szansa na zdrowie, ale też najlepsze miejsce do rozwoju. Zieleń drzew uspokaja, a w ich otoczeniu przyswajanie wiedzy przychodzi łatwiej i przyjemniej. Wiedzą o tym twórcy siedziby Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie – unikatowe połączenie placówki naukowej z pięknym ogrodem symbolizuje współdziałanie sił natury i człowieka. W tej wyjątkowej enklawie przyrody na warszawskim Powiślu, specjalnie dla programu Moje Silne Drzewo, artyści stworzą instalację artystyczną pod tytułem „Dom na Drzewie”.  Będzie ją można oglądać od 22 stycznia do końca czerwca. Artyści nie będą narzucać interpretacji swojego dzieła, proponują tylko: „Wyobraźmy sobie świat bez drzew….”

Program Moje Silne Drzewo opiera się na harmonijnej współpracy wielu podmiotów -  biznesu, konsumentów, organizacji pozarządowych, instytucji państwowych oraz mediów. Charytatywnie wspierać go będą Przyjaciele Drzew -  ludzie znani i lubiani, którzy swoim zaangażowaniem będą przekonywać do idei programu. Sami doskonale rozumieją, jak ważna jest rola drzew w życiu człowieka i z entuzjazmem chcą szerzyć tę wiedzę. Są to między innymi Beata Tyszkiewicz, Beata Sadowska, duet projektantów Paprocki&Brzozowski, aktorzy: Małgorzata Socha i Piotr Szwedes, tancerka Ewa Szabatin i popularny prezenter Maciej Orłoś.

"Przemawia do mnie alegoria drzewa  jako pomostu między pokoleniami. Wiem, jak wspaniale się czuję z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu czystej przyrody. Chciałbym, by moje dzieci też mogły tego w przyszłości doświadczać. Dlatego wspieram projekt z ogromną nadzieją, że pozytywna inicjatywa posiadania własnego silnego drzewa zachęci ludzi do aktywnego działania na rzecz środowiska." – argumentuje swoje poparcie dla programu Maciej Orłoś.

W drzewach zaklęty jest czas, tak jak w człowieku. Z tym, że my mamy go o wiele mniej. Wykorzystajmy go dobrze. Właściwie. W pełni.” – tak przekonuje do zaangażowania się w akcję sadzenia drzew Piotr Szwedes.

Najważniejsze jest jednak to, że w wielkim dziele sadzenia drzew mogą wziąć udział wszyscy. Każdy może wejść na stronę www.mojesilnedrzewo.pl i zdecydować, gdzie będzie jego drzewo. Wybór wody Żywiec Zdrój podczas codziennych zakupów to wyraz wsparcia i sympatii dla programu Moje Silne Drzewo oraz realny wkład w posadzenie kolejnego życiodajnego lasu.

***

Firma Żywiec Zdrój S.A. na początku swego funkcjonowania była niewielkim zakładem produkującym wodę źródlaną. Dynamiczny rozwój sprawił, że w 2001 roku została ona przekształcona w spółkę akcyjną. Obecnie zatrudnia ponad 500 pracowników i według rankingu dziennika Rzeczpospolita znajduje się w czołówce polskich przedsiębiorstw (Lista 2000).

Produkty firmy Żywiec Zdrój S.A znajdują się w co drugim gospodarstwie domowym w Polsce (Gfk Polonia, Panel Gospodarstw Domowych, I-IX 2009). Już od wielu lat woda źródlana Żywiec Zdrój jest najczęściej wybieraną przez polskich konsumentów wodą butelkowaną. Według danych AC Nielsen firma Żywiec Zdrój S.A. jest liderem sprzedaży w kategorii wód butelkowanych  zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym i posiada odpowiednio 21% i 31,5% udziałów w rynku. Druga firma na rynku – Polskie Zdroje (właściciel marki Cisowianka) - posiada pod względem ilościowym 8,1% udziałów w rynku, zaś wartościowo – 7,2% (AC Nielsen, Total Poland+Petrol Station, styczeń-wrzesień 2009).

W strategię działania firmy na stałe wpisana jest realizacja projektów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Firma wspiera nie tylko miejsca, w których działa, ale też prowadzi ogólnopolskie programy o charakterze edukacyjnym i z zakresu ochrony środowiska, np. akcja „Zdrowie od pierwszych chwil”,  kampania „Mamo, tato, wolę wodę!” czy program Moje Silne Drzewo.

Konsumenci wybierają produkty firmy Żywiec Zdrój S.A. dzięki ich wysokiej jakości, którą gwarantują światowe standardy wydobycia i butelkowania. Firma wdrożyła System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli (HACCP) oraz Zintegrowany System Zarządzania Jakością oraz Bezpieczeństwem i Higieną Pracy w oparciu o normy ISO 9001 i PN-N-18001.

Niegazowana woda źródlana Żywiec Zdrój jest polecana przez Instytut Matki i Dziecka w żywieniu niemowląt i dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Marka Żywiec Zdrój jest laureatem wielu prestiżowych wyróżnień. Otrzymała m. in. I nagrodę w rankingu najcenniejszych polskich marek MARQA (w 2009 roku już po raz piąty z kolei), Złoty Laur Konsumenta oraz tytuł Superbrand i Marki Godnej Zaufania. Jest też według badań TNS OBOP jedną z dwóch marek (obok Wedla), z których Polacy są najbardziej dumni i najchętniej poleciliby je cudzoziemcom.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij