Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Witamina D - rola w organizmie i jej źródła w diecie
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie witaminą D, ponieważ coraz więcej badań wskazuje na jej wielokierunkowe oddziaływanie na organizm człowieka. Witamina D przestała być kojarzona wyłącznie z gospodarką wapniowo-fosforanową, a jej niedobory z krzywicą u dzieci. Przełomowe okazały się odkrycia, które udowodniły, że witamina D może oddziaływać również na serce, mózg oraz komórki jelita i trzustki.

Nazwą „witamina D” określa się kilka związków, których wspólną cechą jest budowa cząsteczki, składającej się z czterech pierścieni.  Najbardziej wydajnym źródłem witaminy D jest jej endogenna synteza w organizmie. W skórze pod wpływem promieni słonecznych (promieniowania UVB) z cholesterolu powstaje związek 7-dehydrocholesterol, który jest prekursorem witaminy D. Witaminę D2, czyli ergokalcyferol odnajdziemy w produktach pochodzenia roślinnego. Natomiast witamina D3, inaczej cholekalcyferol znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Do głównych źródeł pokarmowych witaminy D należą tłuste ryby, wątróbka, żółtko jaj, mleko i jego przetwory oraz grzyby. Znaczną ilość witaminy D zawiera także żywność wzbogacana (np. margaryny miękkie, płatki śniadaniowe). Witamina D zawarta w żywności znajduje się w formie nieaktywnej, a procesy odpowiedzialne za jej aktywację metaboliczną zachodzą w wątrobie i nerkach.



Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij