Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Przedstawiciele PFPŻ ZP na Kongresie Słodycze Sweets&Snacks 2016
W dniu wczorajszym odbył się Kongres Słodycze Sweets&Snacks 2016, w trakcie którego przedstawiciele PFPŻ ZP, eksperci z zakresu legislacji i bezpieczeństwa żywności mówili o nowych globalnych i unijnych regulacjach dotyczących sprzedaży słodyczy i przekąsek.

Jacek Czarnecki - regulatory affairs manager Nestle Polska oraz wiceprezes PFPŻ ZP i przewodniczący Komisji PFPŻ ZP ds. Legislacji i Bezpieczeństwa Żywności przedstawił kwestię nowych globalnych regulacjach dotyczących sprzedaży słodyczy i przekąsek.

- Możemy przewidzieć wszystko, ale jak zmienią się przepisy, całe te szacunki przestaną być aktualne - powiedział ekspert Nestle. I dodał: - Warto śledzić trendy w monitoringu żywności, by zobaczyć, co i z jakiego powodu zostało w ostatnich latach wycofywane. Przykładowo, w Australii w ciągu ostatnich lat słodycze stanowiły 15 proc. żywności wycofanej z rynku. Bezpieczeństwo żywności będzie w przyszłości jeszcze dokładniej sprawdzane - przekonywał Jacek Czarnecki.

DSC_1576

Ekspert poinformował również, że słone napoje, przekąski, słodycze i fast-food to cztery kategorie produktów, które szczególnie znajdują się na celowniku organizacji walczących z otyłością. W 2015 roku WHO przygotowało wytyczne dotyczące spożycia cukru. Powinno ono zostać zredukowane poniżej 10 proc. spożycia, a potem do 5 proc., czyli zaledwie do 100 kcal. Proponowane obszary regulacji to ograniczenie reklam słodyczy czy wprowadzenie etykiet ze stygmatyzującym oznakowaniem, edukacja i kontrola żywności spożywanej w szkole.

W kolejnej części prezentacji Dorota Kozłowska - dyrektor ds. legislacji i bezpieczeństwa żywności z PFPŻ ZP przedstawiła planowane zmiany w prawie unijnym, które w latach 2017-2020 mają wejść w życie, wpływając na przemysł spożywczy. - Czeka nas wiele zmian, wśród nich przepisów dotyczących zanieczyszczeń żywności, opakowań, odpadów itd. - wyliczała ekspertka. - Komisja Europejska przygotowała "mapę drogową" zmian dla tłuszczów cukierniczych - rozważa ustanowienie limitów zawartości tłuszczów trans w żywności, wprowadzenia obowiązkowego podawana informacji o zawartości tłuszczów trans bądź wprowadzenia zakazu stosowania w żywności częściowo uwodornionych olejów - powiedziała Dorota Kozłowska. Nad swoimi własnymi oznakowaniami, równolegle do UE, pracują również Chiny. 

DSC_1584

6





Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij