Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Czechy wprowadzają przepis, który może uderzyć w polskich eksporterów
Czechy to jeden z najważniejszych rynków dla polskich eksporterów żywności, tymczasem nasi południowi sąsiedzi chcą zaostrzyć zasady znakowania produktów. Polskie firmy obawiają się skutków nasilającego się protekcjonizmu w UE.

11 lutego mija termin, w którym komisja rolnictwa parlamentu Czech powinna zaopiniować rządowy projekt nowelizacji ustawy o artykułach żywnościowych i wyrobach tytoniowych. Zgodnie z nim mleko, wino, mięso, warzywa czy owoce sprzedawcy będą mogli oznaczyć jako czeskie tylko wtedy, gdy zostały wytworzone w tym kraju, wyłącznie z czeskich surowców. W wyrobach złożonych, takich jak np. kiełbasy, z Czech musi pochodzić co najmniej 75 proc. surowców.


- Projekt czeskiego rządu świadczy o tym, że spirala protekcjonizmu w Unii Europejskiej zaczyna się nakręcać – powiedział „Rzeczpospolitej" Andrzej Gantner, dyrektor generalny PFPŻ ZP. - Jest to niepokojące tym bardziej, gdy weźmiemy pod uwagę historię czarnego PR skierowanego przeciw polskim produktom w tym kraju. Nagonka na polską żywność, której kulminacja przypadła na przełom 2012 i 2013 roku, była najbardziej nasilona właśnie u naszych południowych sąsiadów.


Zdaniem szefa PFPŻ ZP problem zrobi się poważny, gdy za zaostrzeniem zasad oznakowania czeskiej żywności pójdą kampanie dyskryminujące produkty z innych krajów lub regulacje prawne utrudniające na tej podstawie dostęp do czeskiego rynku.


Co zrobi polski rząd? - Zaproponowane czeskie rozwiązania są aktualnie analizowane w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - powiedziała Renata Kania z biura prasowego resortu rolnictwa. - Komisja Europejska nie zgłosiła zastrzeżeń do rozwiązań proponowanych w czeskim projekcie.


Organizacje branżowe, w tym PFPŻ ZP, prowadzą kampanię informacyjną. Liderem projektu sfinansowanego z krajowych funduszy promocji wieprzowiny, wołowiny, drobiu oraz owoców i warzyw jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych. Na 16 lutego w Parlamencie Europejskim w Brukseli zaplanowana jest konferencja, której częścią będzie dyskusja o kondycji wspólnego rynku i zagrożeniach dla jego funkcjonowania.


Źródło: Rzeczpospolita 10.02.2016



Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij