Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Prognozy OECD-FAO dla światowego rynku olejów roślinnych w latach 2015-2024
Na początku lipca br. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowały wspólny raport prezentujący długoterminowe prognozy dla światowych rynków rolnych pt. ''Agricultural Outlook 2015-2024''.

Wg autorów raportu, światowa produkcja olejów roślinnych w 2024 r. będzie o 24 proc. większa (tj. o  41 mln t) niż przeciętnie w latach 2012-2014 i osiągnie poziom ok. 210,5 mln t.


Mimo przewidywanego wyhamowania wzrostu powierzchni upraw palmy olejowej, oczekuje się  dość znaczącego zwiększenia produkcji oleju palmowego w Malezji i Indonezji. Tym samym udział oleju palmowego w strukturze  produkcji olejów na świecie zwiększy się  z 34 proc. do 36 proc. Prawdopodobnie w analizowanym okresie wzrośnie również produkcja oleju sojowego, co będzie konsekwencją spodziewanych większych zbiorów i przerobu soi.


Światowa konsumpcja olejów roślinnych w 2024 r. ma wynieść  210,4 mln t i być o 26 proc. wyższa od średniej z lat 2012-2014. Warto zwrócić uwagę, że zużycie olejów roślinnych w najbliższej dekadzie będzie rosło wolniej niż w poprzednim dziesięcioleciu. Jedną z przyczyn będzie spowolnienie konsumpcji olejów przeznaczanych na cele żywnościowe w krajach rozwijających się z 2,7 proc. średniorocznie w poprzedniej dekadzie do 1,1 proc. w przyszłej. Innym powodem wyhamowania zużycia olejów może być spowolnienie wzrostu produkcji biodiesla z surowców rolnych w niektórych krajach.


W kolejnej dekadzie, tak jak w poprzednich latach, blisko 40 proc. olejów wyprodukowanych na świecie będzie przedmiotem handlu. Światowy wolumen eksportu zwiększy się z ok. 70 mln t przeciętnie w latach 2012-2014 do ok. 82 mln t w 2024 r. Największymi eksporterami w skali globalnej pozostaną Malezja i Indonezja.                                                                                          


(Źródło: www.portalspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij