Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Poprawa uwarunkowań popytowych na przetwory mleczarskie na rynkach światowych
Spadki cen zbytu przetworów mleczarskich na rynku światowym, obserwowane pierwszych miesiącach br., wynikały przede wszystkim z silnej odbudowy produkcji mleka u czołowych eksporterów tych produktów. Sygnały po stronie popytu nie były już tak jednoznaczne - podali analitycy Banku BGŻ.

Analizy Rabobanku wskazują, że w większości regionów świata rozwój gospodarczy był słabszy od oczekiwań. W Unii Europejskiej (20 proc. światowego spożycia przetworów mlecznych) wzrost PKB w I kwartale br. sięgnął zaledwie 0,2 proc., w Chinach dynamika osłabła do 7,4 proc., zaś w USA odnotowano spadek PKB.


Na to nałożyły się wysokie ceny detaliczne artykułów mlecznych. Rekordowo drogi surowiec sprawił, że ceny podstawowych artykułów mleczarskich w I połowie br. w Unii czy w USA były od 5 do 10 proc. wyższe niż przed rokiem. W niektórych regionach Azji inflacja przekroczyła 10 proc.


W rezultacie, o ile jeszcze w UE zaobserwowano pierwsze sygnały ożywienia w popycie na przetwory mleczarskie, o tyle w USA w II kwartale br. spadła sprzedaż artykułów płynnych oraz jogurtów, zaś serów wzrosła o zaledwie 1,5 proc. w relacji rocznej, wobec 3 proc. notowanych w 2013 roku.


Wysokie były natomiast obroty w światowym handlu międzynarodowym przetworami mleczarskimi. Dane z krajów należących do czołówki globalnych eksporterów wskazują, że w okresie styczeń-kwiecień br. sprzedały one na rynkach zagranicznych o 12 proc. więcej artykułów mlecznych (w przeliczeniu na mleko) niż w 2013 roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że gros przesyłek trafiło do Chin, które w analizowanym okresie zaimportowały o 68 proc. więcej artykułów mlecznych niż w czterech pierwszych miesiącach 2013 roku.


Według szacunków Rabobanku w II połowie roku warunki popytowe mogą się poprawić i to zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Zakupy artykułów mlecznych zmniejszą, i to istotnie, jedynie Chiny, gdzie stopniowo rośnie produkcja mleka i nagromadzone zostały duże zapasy mleka w proszku. Import ze strony pozostałych krajów rozwijających się prawdopodobnie będzie dalej rósł.


(Źródło: Bank BGŻ/Portalspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij