Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Bezpłatne webinaria dla branży spożywczej:
Det Norske Veritas Business Assurance zaprasza do udziału w kolejnym bezpłatnym webinarium poświęconemu "Bezpieczeństwo opakowań w branży spożywczej i kosmetycznej".

Dnia 11.02.2013 od godziny 10.00 zarejestrowani uczestnicy mogą uczestniczyć w bezpłatnym webinarium internetowym gdzie prezentowane będą podstawowe wymagania norm w kontekście wymagań prawnych UE wraz z praktycznym wskazówkami jak je zastosować.

 

Tematy, które będą poruszane:

1/ BRC IoP Global Standard for Packaging and Packaging Materials w wersji 4

2/ FSSC 22000:2011 (w oparciu o ISO 22000:2005 i w szczególności PAS 223:2011)

3/  PN-EN 15593:2010 Opakowania - Zarządzanie higieną w produkcji opakowań do produktów spożywczych – Wymagania.

 

a także wymagania prawne w zakresie bezpieczeństwa opakowań

 

Prosimy o logowanie się na przesłany adres pół godziny przed rozpoczęciem seminarium. Przewidywany czas trwania to 2-2,5 godziny.

 

Szanowni Państwo,

 

Informacje na temat zawartości merytorycznej webinarium:

 

1.      W lutym 2011 opublikowane zostało kolejne, 4-te już wydanie normy BRC/IoP Global Standard for Packaging and Packaging Materials. Wszystkie firmy planujące poddać się ocenie w oparciu o ten standard powinny wyposażyć się w oficjalną wersję normy (do zakupienia na stronie www.tsoshop.co.uk/brcbookshop i dostępna zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej) oraz maksymalnie dobrze przygotować się do spełnienia wymagań. W takim też celu powstało nasze webinarium. Na początek przypomnijmy kilka podstawowych faktów na temat BRC (British Retail Consortium) i samej normy. BRC to brytyjskie stowarzyszenie detalistów - firm handlowych oraz spożywczych, które podjęło wyzwanie polegające na wzmocnieniu bezpieczeństwa konsumentów i biznesu poprzez rekomendowanie najlepszych w danej branży dobrych praktyk produkcyjnych. Natomiast standard BRC/IoP powstał we współpracy z Institute of Packaging (IoP) – jednostką badawczą wyspecjalizowaną w pracach naukowo-badawczych i wdrożeniowych związanych z materiałami opakowaniowymi.

Decyzja o stworzeniu i opublikowaniu nowej, czwartej wersji standardu wynika z procedur BRC, które zakładają ciągłą analizę informacji na temat zmian w przepisach prawa oraz informacji płynących z firm certyfikacyjnych oraz firm wytwarzających opakowania a następnie aktualizacji standardu.

Jakie zatem są zmiany w nowej wersji normy? O tym za chwilę. Zacznijmy od kluczowych informacji na temat struktury normy. Wymagania dotyczące zakładu produkcyjnego zebrane są w sześciu rozdziałach:    1. Zaangażowanie najwyższego kierownictwa i ciągłe doskonalenie, 2. System zarządzania zagrożeniami i ryzykiem, 3. Bezpieczeństwo wyrobu i system zarządzania jakością, 4. Standard zakładu, 5. Nadzorowanie wyrobu i procesu, 6. Personel. Każdy podrozdział normy zawierającej wymagania rozpoczyna się od tzw. „statement of intent”, które opisuje jak należy rozumieć dany element standardu. Kilka z wymagań normy zostało dodatkowo uwypuklonych, jako wymagania fundamentalne.

Jakie zmiany zawarto w wersji czwartej standardu BRC/IoP.

Najistotniejsze zmiany można zebrać w następujących punktach:

-  nadzór nad materiałami z recyklingu.

- nadzór nad procesem drukowania

- norma nakłada na producenta obowiązek analizowania potencjalnych krytycznych defektów opakowania mogących wystąpić podczas użytkowania a także analizę funkcjonalności opakowania.

- norma rozwija temat Krytycznych Punktów Kontroli, czyli mechanizmów nadzoru nad najistotniejszymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa opakowań, także tymi wskazanymi przez prawo.

- norma nakazuje informować klientów o wszelkich procesach mających wpływ na realizację wymagań uzgodnionej specyfikacji a zleconych na zewnątrz organizacji.

- nakłada obowiązek oceniania zagrożeń związanych z procesami zlecanymi na zewnątrz oraz skutecznego nadzoru nad tymi zagrożeniami.

- norma wprowadza dodatkowe wymagania dotyczące gotowości na sytuacje kryzysowe nazwane „business recovery” czyli wymóg zagwarantowania ciągłości działania (czytaj także w Newsletterach DNV artykuły na temat Busisness Continuity Management).

- dodatkowym wymaganiem jest rozdział mówiący o wymaganiach dla wody, pary, lody, sprężonego powietrza i innych gazów, w przypadku gdy mają wpływ na produkt.

2. Kolejny omawiany dokument normatywny to specyfikacja PAS 223:2011 „Prerequisite programmes and design requirements for food safety in the manufacture and provision of food packaging” to zupełnie nowy, dodatkowy standard opracowany w celu uszczegółowienia wymagań normy ISO 2200:2005 w zakresie elementu mówiącego o Dobrych Praktykach. Standard ten powstał w wyniku współpracy specjalistów branży wytwarzającej opakowania (Amcor, Alpla, Tetra Pak, Rexam, Owens Illinois) i dużych firm spożywczych (Kraft, Danone, Coca Cola, Unilever, Nestle). Zakres wymagań zaprezentowanych w specyfikacji jest zbliżony do BRC jednakże PAS 223:2001 nie jest autonomicznym standardem i może funkcjonować tylko wspólnie z ISO 22000:2005. Wspólnie stanowią nowy schemat certyfikacji nazwany Food Safety System Certification 22000 znany już firmom spożywczym. Zawartość merytoryczna dotycząca infrastruktury, mechanizmów utrzymywania zakładu, urządzeń, linii w odpowiednim standardzie jest dość zbliżona do tego co mówi BRC. W trakcie webinarium szczególną uwagę zwrócimy na różnice między tymi dokumentami

3. Pojawiają się także na rynku sygnały o zainteresowaniu standardem 15593:2011 Opakowania -- Zarządzanie higieną w produkcji opakowań do produktów spożywczych – Wymagania.

Stanowi rozwinięcie zasad HACCP orz wymagań ustanowionych przez ISO 22000 odwołując się do standardu ISO 9001. Ma ambicje być międzynarodową normą dedykowaną dla wytwórców opakowań do żywności, proponując zestaw dobrych praktyk umożliwiających prowadzenie działalności zgodnie z zasadami higieny.

 

Webinarium ma ambicję dokonać porównania różnych systemów certyfikacji (BRC, FSSC 22000, ISO 15593) umożliwiając praktyczne zastosowanie wymagań oraz dokonanie wyboru, który najlepiej przysłuży się rozwojowi systemu zarządzania oraz będzie satysfakcjonujący dla klientów firmy wytwarzającej opakowania. Prowadzący będzie dostępny dla Państwa 2 godziny po webinarium a lista pytań i odpowiedzi zostanie po szkoleniu rozesłana do zarejestrowanych uczestników webinarium

 

Prowadzący będzie dostępny dla Państwa po webinarium na sesji „Pytania i Odpowiedzi”.

 

Seminarium poprowadzi:

Dominik Lisiewski – audytor IFS, BRC, FSSC 22000, BRC/IoP, ISO 22000, BRC CP.

 

Udział w seminarium jest bezpłatny.

 

Zgłoszenia prosimy kierować na adres:

katarzyna.grzegorzek@dnv.com do 8 lutego (piątek)

Link do strony logowania dostana Państwo mailem zwrotnym.

 

Zaświadczenia i materiały

Informujemy, że możliwe jest uzyskanie otrzymanie materiałów szkoleniowych w wersji nagrania z prezentacją oraz zaświadczenia z webinarium.

Koszt zaświadczenia o uczestnictwie to 50 PLN, koszt imiennych materiałów 50 PLN.

 

Seminaria internetowe realizowane będą w technologii czasowego dostępu do prezentacji.

 

Minimalne wymagane warunki techniczne:

 komputer PC z procesorem min. 1GHz,

 karta dźwiękowa oraz głośniki lub słuchawki,

 pamięć operacyjna: min. 512 MB,

 stabilne łącze internetowe DSL

 przeglądarka internetowa (zalecana przeglądarka to Internet Explorer w wersji 7.0 lub wyższej).

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Det Norske Veritas Business Assurance


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij