Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Pokonaj konkurencję czystą parą do żywności
Para przeznaczona do bezpośredniego kontaktu z żywnością wymaga gwarantowanej czystości, higieniczności, odpowiedniej wilgotności i temperatury. Para wodna stykająca się bezpośrednio z żywnością nie może zawierać jakichkolwiek substancji, które stanowią zagrożenie dla zdrowia lub życia człowieka lub mogą zanieczyścić żywność.

Podstawą prawodawstwa w Unii Europejskiej jest Rozporządzenie WE 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 roku ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności”.

 

Już na samym początku w preambule pkt.(6) zaznaczono iż:

 

Woda jest spożywana bezpośrednio lub pośrednio podobnie jak inny pokarm i dlatego przyczynia się do ogólnego narażania konsumenta na działanie spożywczych substancji, łącznie z zanieczyszczeniami chemicznymi i mikrobiologicznymi.

 

Żywność (lub środek spożywczy) oznacza jakiekolwiek substancje lub produkty, przeznaczone do spożycia przez ludzi lub, których spożycia przez ludzi można się spodziewać.

 

Środek spożywczy obejmuje napoje, gumę do żucia i wszelkie substancje, łącznie z wodą, świadomie dodane do żywności podczas jej wytwarzania, przygotowania lub obróbki.

 

Wyłącznie żywność zgodna ze szczegółowymi przepisami wspólnotowymi regulującymi bezpieczeństwo żywności jest uważana za bezpieczną. Jeżeli niebezpieczny środek spożywczy stanowi część partii lub dostawy żywności należącej do tej samej klasy lub kategorii, należy założyć, że całość żywności w tej partii lub dostawie jest również niebezpieczna. Żaden niebezpieczny środek spożywczy nie może być wprowadzany na rynek. W zakresie bezpieczeństwa pasz obowiązują identyczne wymogi jak do żywności.

 

Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez środki spożywcze wg nowelizacji z dnia 2 grudnia 2009 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz niektórych innych ustaw.

                                                                                                                                                                                                             Dz.U.2010, nr 21, poz. 105

 

Art. 95.

W przypadku szkody wyrządzonej przez środki spożywcze odpowiedzialność za tę szkodę ponosi podmiot działający na rynku spożywczym na zasadach określonych w przepisach Kodeksu cywilnego dotyczących odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

 

Ustawa obowiązuje od 10 marca 2010 r.

 

 

STIGEN Sp. z o.o. jest jednym z wiodących w Europie producentów specjalistycznych urządzeń do produkcji pary dla prawie wszystkich branż przemysłu i usług. Produkujemy i dostarczamy kompletne systemy od najprostszych, powszechnie znanych do najwyższej klasy urządzeń stosowanych do sterylizacji parowej w medycynie i farmacji.

 

Spełniamy wszystkie obowiązujące w tym zakresie normy.


pzpfSTIGENzmniej

Więcej informacji o urządzeniach do produkcji czystej pary:

 

http://www.czystapara.pl

http://www.stigen.pl

 

lub pod nr tel. (33) 861 65 70 – STIGEN Sp. z o.o.

 

Przeczytaj również opracowanie:

 

Wdrożenie technologii pary czystej - eliminacja ryzyka zanieczyszczenia produktu spożywczego – pdf


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij