I Konferencja Naukowo-SzkoleniowaDnia 12.12.2005 r. odbyła się I Konferencja Naukowo-Szkoleniowa dotycząca poprawy sytuacji zdrowotnej na Mazowszu poprzez realizację Globalnej Strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia oraz zaleceń Unii Europejskiej.Konferencja zorganizowana została przez Instytut Żywności i Żywienia oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego, przy współudziale PFPŻ oraz Agencji Rynku Rolnego. Honorowy patronat nad konferencją objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Spotkanie zorganizowane zostało w ramach inicjatywy Ogólnopolskiej Platformy Działania w zakresie Żywienia, Aktywności Fizycznej i Zdrowia powołanej w dniu 1 lipca 2005 r.
Podczas konferencji Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia, prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz przedstawił program „Zwalczane chorób żywieniowozależnych, ze szczególnym uwzględnieniem nadwagi i otyłości, w Warszawie i województwie mazowieckim” opracowany przez Instytut Żywności i Żywienia.
Głos zabierało wielu znamienitych specjalistów z zakresu medycyny i dietetyki, którzy w swoich wystąpieniach przybliżali skutki zdrowotne i ekonomiczne nieprawidłowego żywienia oraz braku aktywności ruchowej, których następstwem są choroby układu krążenia, choroby nowotworowe, cukrzyca typu II, czy osteoporoza.
Z ramienia PFPŻ w konferencji uczestniczyła kilkuosobowa delegacja, na czele z p. Małgorzatą Faraś (przewodniczącą Komisji ds. Żywienia PFPŻ). Andrzej Gantner (dyrektor generalny PFPŻ) wygłosił prezentację na temat praktycznych aspektów programów edukacyjnych dla młodzieży dotyczących zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. W swojej prezentacji A. Gantner zwrócił uwagę na fakt, że edukacja dzieci i młodzieży w zakresie zbilansowanej diety i aktywności fizycznej musi być niezbędnym elementem każdego długofalowego programu promującego zdrowy styl życia. Przedstawił również programy edukacyjne prowadzone przez PFPŻ: trwający na przełomie 2004 i 2005 roku „Forma na 5” oraz planowany na rok 2006 program „Trzymaj formę”, który skierowany jest do ponad 10 tysięcy uczniów szkół gimnazjalnych w całej Polsce. Program prowadzony będzie we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, w ramach projektu „Szkoła z klasą”.
pełna lista aktualności
|