Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Sejm jednogłośnie zmienił ustawę o towarach paczkowanych
Sejm jednogłośnie opowiedział się za przedłożonymi przez rząd zmianami w ustawie o towarach paczkowanych. Nowelizacja poprawia błąd Senatu, który w pracach nad ustawą w 2009 r. wykreślił przecinek, co zmieniło sens przepisów dotyczących kontroli przedsiębiorstw paczkujących produkty.

W piątek za jej przyjęciem głosowało 383 posłów.

Ustawa określa zasady paczkowania towarów oraz butelkowania win, napojów spirytusowych i aerozolów. W 2009 r. w pracach Senatu wykreślono przecinek, który w przepisie dotyczącym prowadzenia kontroli określa, jakie pomieszczenia mogą być sprawdzane. Zamiast wyliczenia dwóch kategorii - "paczkującego na zlecenie, importera" powstało złożenie "paczkującego na zlecenie importera". Nie taka była intencja projektodawców, a ustawa w takim kształcie odnosiłaby się do pomieszczeń podmiotów, które za granicą paczkują produkty na zlecenie importera sprowadzającego ten towar do Polski.

Zgodnie ze zmianami kontrole mają być prowadzone w pomieszczeniach "paczkującego, zlecającego paczkowanie, paczkującego na zlecenie, sprowadzającego, importera" - skorygował Sejm. W nowelizacji doprecyzowano również przepisy, wymieniając wszystkie podmioty podlegające kontrolom, od których można pobierać opłaty.

Ustawę o towarach paczkowanych prezydent podpisał pod koniec maja 2009 r. Ustawa zastąpiła dotychczasowe przepisy z 2001 r. i wprowadziła normy unijnej dyrektywy z 2007 r. Nowe przepisy zezwalają na paczkowanie towarów do opakowań o dowolnej wielkości. Wyjątkiem są wina, napoje spirytusowe, aerozole, które mogą być wprowadzone do obrotu tylko w opakowaniach o ściśle określonej objętości. Ich opakowania mogą być inne jedynie przy sprzedaży tych towarów w sklepach wolnocłowych przy wyjeździe z UE.

Nowe przepisy wprowadzają definicję paczkowania, paczkującego, zlecającego paczkowanie, paczkującego na zlecenie. Rozkładają też odpowiedzialność za towar między producenta a tego, kto dokonuje paczkowania; określają też obowiązki dokumentowania takiej działalności. Ustawa wprowadza też sankcję za niezgłoszenie paczkowania lub produkcji butelek miarowych dyrektorom okręgowego urzędu miar.

Na koniec 2007 r. zarejestrowanych było 3,8 tys. firm paczkujących towary i sześciu producentów butelek miarowych.

(Źródło: PAP)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij