Oświadczenia żywieniowe / wzbogacanie: głosowanie w komisji Parlamentu UE21 marca 2006 w Komisji ENVI w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad poprawkami do rozporządzeń UE w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych oraz w sprawie dodawania witamin i składników mineralnych.Oba projekty zaproponowane przez Komisję Europejską pod koniec 2003 roku były równolegle dyskutowane na formu Rady i Parlamentu UE. Obecne prace Komisji Parlamentu ds. Ochrony Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) stanowią przygotowanie do ostatecznego przyjęcia projektu przez Parlament (drugie czytanie). Członkowie Komisji złożyli liczne poprawki, które zostały kolejno omówione i przegłosowane. W wyniku głosowania przyjęto wiele poprawek postulowanych przez PFPŻ, które Federacja zaproponowała polskim posłom zasiadającym w Komisji ENVI.
W zakresie projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności posłowie w poważnym stopniu uwzględnili postulaty dotyczące profili żywieniowych oraz procedur zatwierdzania oświadczeń zdrowotnych. Ponadto z zakresu rozporządzenia wyłączono znaki towarowe, dokonano pozytywnych zmian odnośnie okresów przejściowych oraz wzmocniono rolę uzasadnienia naukowego.
W zakresie projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie dodatku do żywności witamin, składników mineralnych i niektórych innych substancji przyjęto poprawkę ograniczającą możliwość wprowadzenia zakazu wzbogacania jedynie do przypadków uzasadnionych z punktu widzienia zdrowia konsumenta. Ponadto zobowiązano Komisję Europejską do zaproponowania w ciągu 2 lat dopuszczalnych poziomów niektórych dodatków wzbogacających, a także uniemożliwiono wprowadzanie przez panstwa członkowskie zaostrzeń przepisów rozporządzenia. W kolejnym etapie prac Parlamentu przyjęte poprawki zostaną przekazane pod głosowanie planarne zaplanowane na sesję 15 – 18 maja 2006, po którym projekt, jako ostateczne stanowisko Parlamentu, trafi do Rady UE, która może go przyjąć lub odrzucić. Jeśli go odrzuci, wówczas wszczynana jest procedura koncyliacji, polegająca na poszukiwaniu kompromisu przez wybranych przedstawicieli Parlamentu i Rady (Komitet Koncyliacyjny).
Członkowie PFPŻ, podobnie jak podczas wcześniejszych prac, otrzymali informacje dotyczące szczegółowych wyników głosowania. Mają ponadto możliwość śledzenia na bieżąco wszystkich prac oraz uczestnictwa w opracowywaniu związanych z nimi dokumentów i stanowisk Federacji.
pełna lista aktualności
|