Wnioski z konferencji PFPŻ pt. "Nowe wymagania w zakresie jakości handlowej produktów spożywczych"W dniu 5 lutego br. odbyło się zorganizowane przez PFPŻ seminarium "Nowe wymagania w zakresie jakości handlowej produktów spożywczych", którego prelegentami byli przedstawiciele Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony przedstawicieli przemysłu żywnościowego. W spotkaniu wzięli również udział dziennikarze zainteresowani tematyką jakości produktów spożywczych – m.in. przedstawiciele dziennika Rzeczpospolita, oraz miesięczników branżowych: „Fresh & Cool Market”, „Mięso” i „Przegląd Zbożowo-Młynarski”.
Nowelizacja wprowadza nową definicję artykułu rolno-spożywczego zafałszowanego jakościowo, a także określa wysokie sankcje karne za wprowadzanie do obrotu produktów zafałszowanych. Dobra znajomość i zrozumienie nowych przepisów mają kluczowe znaczenie dla przedsiębiorców branży spożywczej.
Pan Paweł Jaczyński z Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w swoim wystąpieniu poruszył następujące kwestie:
1. Zmiany wprowadzone do ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych nowelizacją z dnia 24 października 2008 r., w tym:
-
definicja produktu zafałszowanego – jej praktyczna interpretacja
-
skutki nowych wymagań prawnych dla przedsiębiorców - sposób naliczania kar i dalsze konsekwencje administracyjno-prawne
-
możliwości odwoławcze przedsiębiorców
-
zmiany w innych przepisach związane z zafałszowaniem produktów i współpraca z Inspekcją Handlową
2. Nowe wymagania odnoszące się do zafałszowania produktów w praktyce:
-
najczęściej stwierdzane uchybienia, które mogą być traktowane jako zafałszowania w różnych branżach, m.in.: mleczarskiej, tłuszczowej, soków, wyrobów czekoladowych, win.
W drugiej części seminarium J. Markowska z MRiRW omówiła aktualny stan prac Unii Europejskiej dotyczących znakowania produktów spożywczych
Wśród wniosków z konferencji najważniejsze dla producentów żywności są następujące kwestie:
-
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zadeklarowała zdroworozsądkowe podejście do nazw własnych produktów umieszczanych na opakowaniach, jednak należy pamiętać, że nazwy te nie mogą wprowadzać konsumentów w błąd.
-
Przepisy znowelizowanej ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych mają zastosowanie zarówno do podmiotów krajowych, jak i zagranicznych wprowadzających swoje produkty na polski rynek
-
Dane firmy fałszującej produkty zostaną podane do publicznej wiadomości po zakończeniu wszelkich działań odwoławczych, kiedy decyzja będzie ostateczna. Oznacza to, że w przypadku gdy producent odwołuje się od decyzji wojewódzkiego inspektora do Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych lub do sądu administracyjnego, decyzja o nałożeniu na niego kary, jako nieostateczna – nie będzie opublikowana.
-
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zapowiedziała współpracę z Inspekcją Handlową zarówno w zakresie wypracowania wspólnych interpretacji podejścia do przepisów ustawy, jak i mającą na celu uniknięcie sytuacji, w której na producenta zostanie nałożona podwójna kara za to samo wykroczenie.
PFPŻ zasygnalizowała potrzebę wydania instrukcji dla terenowych organów inspekcji w zakresie interpretacji przepisów ustawy.
Ponadto PFPŻ zbierze od producentów dodatkowe pytania, które zostaną przekazane do Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych z prośbą o udzielenie interpretacji.
pełna lista aktualności
|