Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Oświadczenia żywieniowe i zdrowotne - spotkanie z przedstawicielami IŻŻ
31 stycznia 2006 odbyło się spotkanie delegacji PFPŻ z prof. Mirosławem Jaroszem, dyrektorem Instytutu Żywności i Żywienia oraz dr Januszem Ciokiem reprezentującym Polskę podczas prac grupy roboczej Rady UE ds. żywności. Spotkanie było poświęcone wymianie poglądów przed II czytaniem w Parlamencie Europejskim projektu rozporządzenia w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności.

Obecnie trwają przygotowania do II czytania w Parlamencie Europejskim projektu rozporządzenia Parlamentu i Rady w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności (health and nutrition claims). Parlament ma przygotować kompromisową propozycję biorąc pod uwagę swoje wcześniejsze stanowisko oraz wyniki prac Rady zaprezentowane jako tzw. "common position". 30 stycznia odbyła się pierwsza dyskusja nad projektem raportu Komitetu ds. Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI), przygotowanym przez poseł sprawozdawcę, A. Poli-Bortone. Następnie członkowie komitetu będą zgłaszać poprawki do projektu raportu, który następnie po przegłosowaniu wraz z poprawkami przez komitet w marcu 2006 zostanie przedłożony na posiedzeniu plenarnym Parlamentu, co zaplanowano na drugą połowę maja 2006. Jest to typowy przebieg drugiego czytania w procedurze współdecydowania, która stanowi najczęściej stosowaną i najbardziej skomplikowaną procedurę legislacyjną UE.

Pracom tym uważnie przygląda się Rada UE, która ostatecznie musi przyjąć lub odrzucić "produkt" drugiego czytania w Parlamencie.

Europejski sektor przetwórstwa żywności reprezentowany przez CIAA (Konfederację Przemysłu Żywności i Napojów UE) posiada wspólne stanowisko, które jest prezentowane w ramach przygotowań do II czytania. Stanowisko to było opracowywane z aktywnym udziałem przedstawicieli PFPŻ. Dwa podstawowe postulaty przemysłu są następujące:

  • częściowe wykreślenie oraz zmodyfikowanie przepisów mogących dyskryminować określone produkty lub ich kategorie, zawartych w artykule dotyczącym wprowadzenia tzw. profili wartości odżywczej;
  • zracjonalizowanie procedury dotyczącej zatwierdzania nowych oświadczeń zdrowotnych oraz wprowadzenie zasad proporcjonalności postępowania w zależności od poziomu zaawansowania danego oświadczenia.

Podczas spotkania w IŻŻ dokonano podsumowania dotychczasowych działań. Przedstawiciele PFPŻ zaprezentowali założenia kompromisu wnioskowane przez europejski przemysł żywnościowy. Propozycje te spotkały się z wielkim zainteresowaniem i życzliwością przedstawicieli Instytutu, którzy większość postulatów PFPŻ uznali za uzasadnione i z zadowoleniem przyjęli chęć kompromisu.

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij