Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Zmiany przepisów wspólnotowych z zakresu znakowania produktów spożywczych
Komisja Europejska rozpoczęła prace zmierzające do wydania nowych przepisów nt. znakowania środków spożywczych, stanowiące konsolidację i aktualizację dotychczasowych Dyrektyw: 2000/13/EC oraz 90/496/EEC. Prawdopodobnie nowe przepisy zostaną wydane jako Rozporządzenie UE zastępujące w/w Dyrektywy.

Stowarzyszenie "Polska Federacja Producentów Żywności" określiła swoje stanowisko w kwestii sposobu prezentacji informacji na etykietach produktów.

PFPŻ jest zdecydowanie przeciwna definiowaniu w przepisach prawnych miejsca umieszczania informacji na opakowaniu, jak również prawnego regulowania kwestii kolorów i wielkości czcionki. Dotychczasowe rozwiązania zawarte w Dyrektywach 2000/13/EC oraz 90/496/EEC są w pełni satysfakcjonujące i zapewniają odpowiednią elastyczność możliwości przedstawiania informacji, uwzględniając wielkość opakowania i jego kształt, jednak z zachowaniem ich czytelności i odpowiedniej widoczności. Ponadto PFPŻ nie popiera działań zmierzających do ograniczenia podawania informacji dobrowolnych na etykietach produktów. Etykiety są bezpośrednią formą kontaktu z konsumentem i z tego względu powinna zostać zachowana możliwość umieszczania na nich wszelkich dobrowolnych informacji, które są zgodne z obowiązującym prawem i nie wprowadzają konsumenta w błąd.

 Nie ulega wątpliwości, że sposób przedstawiania informacji dotyczących produktów powinien być zrozumiały i czytelny dla konsumentów. Jednak wprowadzenie prawnych rozwiązań narzucających producentom kolejne obowiązki z zakresu informacji umieszczanych na opakowaniach, bez uwzględnienia typu produktu i wielkości opakowań, spowodowałoby jeszcze mniejszą dostępność (zauważalność) wszystkich informacji przez odbiorców oraz dodatkowe utrudnienia i koszty dla producentów. Tego typu działania prawne byłyby sprzeczne z duchem wypracowywania lepszych i prostszych przepisów wspólnotowych. Sposób prezentacji informacji dotyczących produktów powinien naszym zdaniem pozostać w obrębie samoregulacji rynkowych.

 Stanowisko PFPŻ zostało przekazane w ramach konsultacji społecznych przedstawicielowi Polski uczestniczącemu w pracach grupy roboczej ekspertów przy Komisji Europejskiej.

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij