Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Konferencja „Kontrola bezpieczeństwa i jakości żywności w praktyce”
Ponad 70 osób, przedstawicieli działów ds. jakości oraz legislacji firm przetwórstwa żywnościowego w Polsce, przedstawicieli uczelni, firm związanych z jakością i bezpieczeństwem żywności oraz przedstawicieli mediów branżowych, spotkało się 22 lutego br. na konferencji szkoleniowej Polskiej Federacji Producentów Żywności w Warszawie. Patronat Honorowy nad konferencją objął Główny Inspektorat Sanitarny.

- Jest to kolejna konferencja Federacji dotycząca najważniejszych  z punktu widzenia przemysłu żywnościowego zagadnień. PFPŻ ZP realizując swoją misję działania na rzecz rozwoju przemysłu żywnościowego w Polsce i Unii Europejskiej konsekwentnie realizuje program edukacyjny obejmujący wszystkie aspekty funkcjonowania firm żywnościowych – stwierdził podczas powitania uczestników Konferencji – pan Andrzej Gantner – Dyrektor Generalny Federacji.

 

stoł

 

Na wstępie zabrał głos pan Piotr Kulpa - Dyrektor Generalny Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który podkreślił znaczenie bezpiecznej żywności na rynku wspólnotowym, a także rolę w tym zakresie zarówno przedsiębiorców, jak i organów urzędowej kontroli żywności, w tym Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

 

gis


Pan Dominik Lisiewski, audytor i wykładowca firmy DNV Business Assurance Poland Sp. z o.o., w swojej prezentacji przedstawił rolę obowiązkowych i dobrowolnych systemów zarządzania w zapewnieniu prawnych i handlowych wymagań z zakresu bezpieczeństwa i jakości żywności. Uczestnicy konferencji zapoznali się z interpretacją podstawowych definicji prawa żywnościowego z punktu widzenia praktyki działalności przedsiębiorstw branży spożywczej, a także mieli możliwość uzyskania informacji o obowiązujących standardach dotyczących zarządzania bezpieczeństwem i jakością żywności w świetle najnowszych trendów –BRC, IFS, FSSC, AiB.

 

sala4zmm

 


O alergenach żywnościowych, jako wyzwaniu dla zakładowego systemu zapewnienia jakości mówił również pan Dominik Lisiewski z firmy DNV Business Assurance Poland Sp. z o.o.  Pan Dominik przedstawił podstawy prawne związane z analizowaniem zagrożeń związanych z występowaniem alergenów, zwracając uwagę na najnowsze rozwiązania stosowane w zakładach produkcyjnych z zakresu nadzorowania alergenów na wszystkich etapach wytwarzania i obrotu żywnością.

 

Kwestie prawnych aspektów stosowania ustawy o towarach paczkowanych omówił mecenas pan Marcin Tomasik z Kancelarii SALANS, zwracając uwagę na szczegółowe zasady doboru treści oraz formy oznaczeń umieszczanych na opakowaniach.

W swojej prezentacji omówił m.in. rozkład obowiązków i odpowiedzialności prawnej pomiędzy podmiotem paczkującym, a podmiotem zlecającym paczkowanie.

 

tomasik (2)

 

 

Graniczna kontrola sanitarna żywności pochodzenia niezwierzęcego – wymagania prawne dotyczące importu to temat prezentacji pani Agnieszki Kwolek z Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W swoim wystąpieniu przedstawiła obowiązujące przepisy prawne dotyczące zasad przeprowadzania kontroli granicznej żywności, a także zwróciła uwagę słuchaczy na możliwe zmiany w tym zakresie, przygotowywane na szczeblu unijnym.

 

O roli Inspekcji Handlowej w zapewnieniu jakości towarów w obrocie detalicznym mówił pan Dariusz Łomowski – Z-ca Dyrektora Departamentu Inspekcji Handlowej w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W swojej prezentacji przedstawił zakres działania inspekcji, zasady współpracy z innymi urzędowymi inspekcjami żywności, a także szczegółowo omówił stwierdzane w wyniku kontroli zafałszowania żywności i najczęstsze  nieprawidłowości dotyczące składu i oznakowania produktów spożywczych. Przedstawił również kwestie dotyczące kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców i prawnej odpowiedzialności podmiotów gospodarczych za wyroby wprowadzane do obrotu.

 

Partnerzy Strategiczni PFPZ ZP:

  • PKO Bank Polski S.A.
  • Det Norske Verits  Bussiness Assurance Poland Sp. z o. o.
  • Mercedes - Benz Warszawa Sp. z o.o.
  • Kancelaria SALANS

 

          
Partner PFPZ ZP:

 

  • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

Patroni Konferencji PFPZ ZP:

  • Krajowa Unia Producentów Soku
  • Związek Polskie Mięso
  • Związek Polskich Przetwórców Mleka
  • Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij