Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
HACCP w mikroprzedsiębiorstwach - zmiany wymagań?
Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie zmiany do art. 5 Rozporządzenia (WE) nr 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych. Zmiana wyłączyłaby mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniające do 10 osób), prowadzące przede wszystkim bezpośrednią sprzedaż żywności końcowym klientom, z obowiązku ustanowienia, wdrożenia i utrzymywania stałych procedur opierających się na zasadach analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli (HACCP).

Stowarzyszenie PFPŻ wyraża zaniepokojenie co do skutków wprowadzenia  zmiany w brzmieniu proponowanym przez Komisję Europejską:

„Bez uszczerbku dla innych wymogów ustanowionych w niniejszym rozporządzeniu, ust. 1 nie ma zastosowania do przedsiębiorstw, które są mikroprzedsiębiorstwami w rozumieniu zalecenia Komisji 2003/361/WE z dnia 6 maja 2003 r., oraz których działalność polega przede wszystkim na bezpośredniej sprzedaży żywności końcowym klientom.”

 Zdaniem PFPŻ  tego typu propozycja zmiany zapisów Rozporządzenia powinna uwzględniać zróżnicowanie charakteru działalności mikro-przedsiębiorstw w aspekcie ich potencjalnego zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Jak wiadomo, inne zagrożenia dla konsumentów może stanowić prowadzenie sklepiku handlującego opakowaną żywnościa, a inne produkcja wyrobów mięsnych w masarni czy przygotowywanie potraw w małym zakładzie żywienia zbiorowego. W związku z tym PFPŻ wnioskuje o wprowadzenie dodatkowych kryteriów odnoszących się do mikro-przedsiębiorstw, których proponowane wyłączenie miałoby dotyczyć.

Dodatkowo PFPŻ zwraca uwagę na trudności związane z monitorowaniem stanu zatrudnienia w przedsiębiorstwach. Istnieje niebezpieczeństwo, że po wprowadzeniu proponowanej przez Komisję Europejską zmiany, przedsiębiorcy sektora spożywczego prowadzący działalność gospodarczą jako mikro-przedsiębiorstwa nie będą dążyć do zwiększania zatrudnienia, aby uniknąć konieczności  opracowania, wdrożenia i utrzymania stałych procedur opartych na zasadach systemu HACCP, a tym samym ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z ich wdrożeniem.

Aktualnie obowiązujące zapisy Rozporządzenia (WE) 852/2004 wraz z wydanym przez Komisję Europejską „Zbiorem wytycznych w zakresie wdrażania procedur opartych na zasadach HACCP oraz ułatwień we wdrażaniu zasad HACCP w niektórych przedsiębiorstwach sektora spożywczego” dają mikro-przedsiębiorstwom znaczną elastyczność we wdrażaniu procedur opartych na wymaganiach systemu HACCP.

Stanowisko PFPŻ w tej sprawie zostało przekazane do Ministerstwa Zdrowia oraz do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij