Oświadczenia zdrowotne na opakowaniach produktów - tworzenie listy dozwolonych oświadczeńRozporządzenie 1924/2006 w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności nakłada na państwa członkowskie szereg obowiązków związanych z utworzeniem Wspólnotowego Rejestru oświadczeń, które będą dozwolone do stosowania na terenie Unii Europejskiej w oznakowaniu, reklamie i prezentacji środków spożywczych.Członkowie PFPŻ rozpoczęli działania zmierzające do ustalenia listy oświadczeń zdrowotnych, która zostanie zgłoszona przez Stowarzyszenie PFPŻ do Głownego Inspektoratu Sanitarnego w ramach wykonania wymagania określonego w art. 13 ust. 2 Rozporządzenia 1924/2006. W tym celu w ramach prac Komisji ds. Legislacji zostaną przygotowane własne propozycje PFPŻ wraz z uzasadnieniami naukowymi. Działania te są wspomagane informacjami z Europejskiej Konfederacji Przemysłu Żywności i Napojów (CIAA). W najbliższych dniach spodziewane jest ogłoszenie przez Ministerstwo Zdrowia szczegółowych informacji nt. formy i zasad przekazywania propozycji oświadczeń przez podmioty działające na polskim rynku.
Niezależnie od powyższych prac, Stowarzyszenie PFPŻ uczestniczy w procesie ustalania wspólnego stanowiska europejskiego przemysłu spożywczego nt. zasad tworzenia profili składników spożywczych. W czasie ostatniego spotkania grupy roboczej Europejskiej Konfederacji Producentów Żywności i Napojów (z udziałem przedstawiciela PFPŻ), które odbyło się w dniu 30 stycznia br. w Brukseli, omawiano następujące tematy:
- interpretacja treści Rozporządzenia 1924/2006 w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych
- oświadczenia dotyczące dzieci
- profile składników odżywczych żywności
- lista oświadczeń zdrowotnych tworzona przez europejski przemysł spożywczy
- propozycje Europejskiej Konfederacji Przemysłu Żywności i Napojów dotyczące wprowadzenia zmian w załączniku Rozporządzenia 1924/2006 nt. oświadczeń żywieniowych
pełna lista aktualności
|