Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rosną ceny skupu mleka w Polsce
W lutym br. nastąpił ponowny, po spadku w styczniu br., wzrost cen skupu mleka w Polsce. Mleczarnie za hektolitr surowca płaciły przeciętnie 116,15 PLN, tj. więcej o 1% w relacji miesięcznej i prawie 14% wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Po raz pierwszy od lat najwyższe ceny odnotowano województwie zachodniopomorskim (124,31 PLN/hl) natomiast województwo podlaskie znalazło się na drugim miejscu (122,58 PLN/hl). Tradycyjnie najmniej płacono w województwach podkarpackim i małopolskim - odpowiednio 102,20 PLN/hl oraz 102,54 PLN/hl.

Biorąc pod uwagę kształtowanie się sytuacji na rynkach światowych w II kwartale br. spodziewamy się utrzymania wzrostowej tendencji cen bądź ich stabilizacji na obecnych poziomach.

 

 

Mimo zawirowań w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie oraz wydarzeń w Japonii, nadal przeważają czynniki podtrzymujące wzrost światowych cen przetworów mleczarskich.

Światowe ceny przetworów mleczarskich dynamicznie rosły praktycznie przez cały I kwartał br., by w połowie marca gwałtownie osłabić się, głównie na skutek wydarzeń w Japonii, należącej do pięciu największych importerów artykułów mlecznych. Podczas ostatniej aukcji kontraktów terminowych zorganizowanej przez Fonterrę na platformie GlobalDairyTrade (15 marca br.) średnie ceny notowanych produktów obniżyły się o około 10% względem początku miesiąca. Niemniej, z punku widzenia sektora mleczarskiego wpływ trzęsienia ziemi i tsunami na zmianę uwarunkowań popytowo-podażowych wydaje się być raczej ograniczony.

 

Czynnikiem podtrzymującym wysokie ceny na rynkach światowych niewątpliwie pozostaje popyt. Wstępne dane za IV kwartał 2010 r. wskazują na 12% w relacji rocznej (i 25% wobec sytuacji przed kryzysem) wzrost globalnego importu mierzonego w ekwiwalencie mleka, stymulowanego głównie wzmożonymi zakupami ze strony Chin, Rosji i Algierii. Na import otworzyły się także Indie (po raz drugi w przeciągu ostatnich trzech lat), Korea Południowa (ze względu na chorobę niebieskiego języka, która skutkowała ograniczeniem pogłowia krów o około 8%) oraz Tajwan czy Sri Lanka, które obniżyły stawki celne.

 

Najbardziej niestabilny pozostaje rejon Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu (z 17% udziałem w globalnym imporcie). Niemniej, zaburzenia w handlu w krajach takich jak Libia są niwelowane zwiększonymi zakupami z pozostałych państw, co ma na celu uspokojenie sytuacji w regionie m.in. poprzez wyhamowanie wzrostu cen detalicznych.

 

W kolejnych miesiącach popyt prawdopodobnie będzie odbudowywać się także w krajach rozwiniętych (USA, UE), gdzie widoczne są pierwsze oznaki rosnącego zatrudnienia. Z kolei czynnikiem ograniczającym konsumpcję przetworów mleczarskich może być wzrost cen detalicznych, choć za wyjątkiem Stanów Zjednoczonych nadal kształtują się one na poziomie niższym niż w latach 2007-2008.

 

BGZ_na_Zoltym

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij