Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
15-proc. wzrost cen skupu mleka w UE
W 2010 r. ceny płacone rolnikom przez 17 dużych mleczarni w UE zwiększyły się średnio o około 15 proc. w relacji rocznej do 30,55 euro/100 kg - podali analitycy BGŻ.

Według danych LTO Nederland (za AgraEurope) w 2010 r. ceny płacone rolnikom przez 17 dużych mleczarni w UE zwiększyły się średnio o około 15 proc. w relacji rocznej do 30,55 euro/100 kg (mleko wystandaryzowane, o zawartości tłuszczu 4,2 proc. i białka 3,4 proc.). Wprawdzie przyrost był stosunkowo duży, niemniej należy zauważyć, iż w 2009 r. notowano najniższe ceny skupu (26,92 euro/100 kg) od 1999 r., kiedy to rozpoczęto ich monitoring.

Praktycznie wszystkie mleczarnie płaciły więcej za skupiony surowiec, za wyjątkiem fińskiej spółdzielni Hämeenlinnan Osuusmeijeri, która obniżyła ceny o 8 proc., choć nadal płaciła najwięcej ze wszystkich badanych zakładów. W największym stopniu wypłaty podniósł holenderski DOC Kaas (o 36 proc. do 29,77 euro/100 kg) oraz irlandzka Glanbia (o 31 proc. do 29,72 euro/100 kg).

LTO podkreśla, że na razie są to dane wstępne bowiem szereg mleczarni, głównie spółdzielni, na koniec roku wypłaca dostawcom dodatkowe premie. Ostateczna cena będzie znana we wrześniu br.

Biorąc pod uwagę rosnące światowe ceny przetworów mleczarskich oraz wyniki ostatniej aukcji kontraktów terminowych organizowanych przez Fonterrę (1 lutego br.), gdzie średnie notowania przetworów mleczarskich (OMP, PMP, maślanki w proszku) umocniły się w stosunku do 18 stycznia br. o 7,2 proc. , w tym dla kontraktów kwietniowych o 6,4 proc., zaś majowo-lipcowych o 8,6 proc., można oczekiwać, iż w 2011 r. ceny skupu będą kształtowały się na jeszcze wyższych poziomach. Szczególnie, że nadal są one średnio o około 12 proc. niższe od rekordów obserwowanych w 2008 r. (przeciętnie 34,36 euro/100 kg).

(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij