Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Dynamiczny wzrost światowych cen przetworów mleczarskich
Przez cały styczeń oraz na początku lutego obserwowano relatywnie silne wzrostowe tendencje światowych cen przetworów mleczarskich, stymulowane głównie grudniową suszą w Nowej Zelandii i powodziami w Australii - podają ekperci Banku Gospodarki Żywnościowej.

Według raportów USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa) w grudniu dostawy mleka w Nowej Zelandii obniżyły się o około 6 proc. w relacji rocznej. Styczniowe deszcze nieco poprawiły sytuację i w całym sezonie produkcja szacowana jest na poziomie o około 1,5-2 proc. wyższym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Powódź w stanie Queensland dotknęła około 5 proc. gospodarstw mleczarskich w Australii i skutkowała głównie przeniesieniem stad w wyższe partie terenu.

W Stanach Zjednoczonych w ostatnich miesiącach produkcja przewyższała wprawdzie o około 2-3 proc. tą notowaną rok wcześniej, niemniej mleko kierowane było przede wszystkim na przetwórstwo serów, zaś zapasy masła i mleka w proszku, według USDA, nadal utrzymują się na niskim poziomie.

Z kolei w Unii Europejskiej w okresie styczeń-listopad skup mleka wyniósł 124,6 mln t, tj. o 1,2 proc. więcej w relacji rocznej, niemniej w krajach, które przystąpiły do Wspólnoty w 2004 r. obniżył się o ponad 2 proc. r/r. Wzrost rynkowej podaży mleka przełożył się zwiększenie produkcji mleka fermentowanego (jogurty, kefiry itp.) - o prawie 3 proc. do 7,4 mln t - serów - o 2 proc. do 7,5 mln t - oraz śmietany - o ponad 2 proc. do 2,2 tys. ton. Obniżono natomiast produkcję przetworów kierowanych w dużym stopniu na eksport, tj. odtłuszczonego mleka w proszku - o 7 proc. do 0,9 tys. t oraz masła - o 3 proc. do 1,7 mln ton.

Z drugiej strony w dalszym ciągu utrzymuje się wysoki popyt na przetwory mleczarskie w krajach rozwijających się. Według szacunków USDA w 2011 r. import pełnego mleka w proszku przez Chiny osiągnie poziom 400 tys. t wobec 320 tys. t w 2010 r. i zaledwie 46 tys. t w 2008 roku. Oczekuje się także dalszego zwiększenia zakupów serów przez Rosję, choć dynamika wzrostu powoli wyhamowuje - do około 1 proc. w skali roku, czyli do 370 tys. t w 2011 r. wobec 365 w 2010 roku.

W tej sytuacji na przełomie stycznia i lutego br. ceny zarówno odtłuszczonego jak i pełnego mleka w proszku notowane w portach Oceanii wzrosły o prawie 3 proc. względem końca ubiegłego miesiąca do odpowiednio 3500-4100 USD/t i 3975-4200 USD/t, zaś masła o prawie 1 proc. do 4500-5200 USD/t. Oznacza to, iż OMP jest o około 40 proc. droższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, zaś PMP i masło o około 30 proc. Warto zwrócić uwagę, że o ile ceny masła przekroczyły już rekordowe poziomy notowane w 2007 i 2008 r., o tyle OMP jest nadal o około 25 proc. tańsze niż w lipcu 2007 r., kiedy to cena na rynku światowym osiągnęła poziom 5100 USD/t. Niemniej, w sytuacji napiętego bilansu popytu i podaży wydaje się, iż nadal istnieje spora przestrzeń do wzrostów cen przetworów mleczarskich.

(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij