Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Szczyt UE m.in. na temat mechanizmu kryzysowego w strefie euro
Rozpoczynający się w czwartek szczyt UE zajmie się przede wszystkim projektem mechanizmu, który broniłby stabilności strefy euro - poinformował w środę sejmową komisję ds. Unii Europejskiej wiceminister spraw zagranicznych Mikołaj Dowgielewicz.

"Rada Europejska powinna przede wszystkim przyjąć decyzję w sprawie ogólnego kształtu stałego mechanizmu kryzysowego, który ma zostać stworzony przez państwa członkowskie dla ochrony stabilności strefy euro" - powiedział Dowgielewicz. Zaznaczył, że Rada powinna także przyjąć decyzję o małej zmianie Traktatu Lizbońskiego, koniecznej do stworzenia takiego mechanizmu.

Jak powiedział, trwają jeszcze dyskusje, dotyczące +pewnych cech+ tego mechanizmu, które powinny być opisane w konkluzjach Rady. "Z naszej perspektywy istotne jest, że zakładamy, iż konkluzje dopuszczą uczestnictwo krajów, takich jak Polska, do dyskusji w tworzeniu tego mechanizmu, która będzie kontynuowana po tej Radzie Europejskiej" - zaznaczył Dowgielewicz.

Podkreślił, że będzie także możliwość uczestnictwa w operacjach tego mechanizmu przez kraje spoza strefy euro. Dowgielewicz powiedział też PAP, że obecne zapisy projektu co do formy uczestnictwa Polski w tym mechanizmie są satysfakcjonujące.

Wiceszef MSZ mówił też komisji, że chociaż mechanizm ma funkcjonować od maja 2013 r., to dyskusja o nim odbywa się w kontekście bieżących oczekiwań rynków. "Reakcje rynków finansowych są głównym wyznacznikiem tym razem tego, czy Rada Europejska będzie oceniana jako skutecznie przeciwdziałająca kryzysowi strefy euro. Niewątpliwie z tej Rady powinien wyjść sygnał stabilności, jedności i sygnał wzmacniający euro jak wspólną walutę" - zaznaczył Dowgielewicz.

Jak dodał, Rada podsumuje także postępy w związku z wnioskami Komisji Europejskiej, w tym również w odniesieniu do sposobu uwzględniania wpływu reformy emerytalnej w realizacji Paktu o Stabilności i Wzrostu. Chodzi tu m.in. o postulat Polski, by z długu publicznego były odliczane przynajmniej te transfery do OFE, za które kupują one obligacje Skarbu Państwa, co stanowi 60 proc.

Dowgielewicz zaznaczył, że kwestia odliczania kosztów reform emerytalnych od długu i deficytu znajdzie się w dokumencie po posiedzeniu Rady. "Ta sprawa będzie w konkluzjach po Radzie, wszystkie kraje to poparły" - powiedział dziennikarzom.

W poniedziałek ambasadorzy państw UE w Brukseli przyjęli zapis w raporcie na szczyt, potwierdzający, że koszty reform emerytalnych będą indywidualnie brane pod uwagę przy ocenie sytuacji finansowej poszczególnych krajów, kiedy w ramach Paktu zapadają decyzje o otwarciu procedury nadmiernego deficytu.

(Źródło: PAP)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij