Obniżkom cen zbóż sprzyjała również wyprzedaż przez część rolników pszenicy paszowej w celu zwolnienia powierzchni magazynowej pod ziarno kukurydzy z nowych zbiorów.
W ostatnim tygodniu października (25-31.10) przeciętna cena kukurydzy w kraju była o ponad 14% niższa, aniżeli na przełomie września i października (27.09-03.10), a obniżki średnich cen pszenicy paszowej przekroczyły 10%. W analizowanym okresie wzrosty odnotowano jedynie w przypadku jęczmienia konsumpcyjnego i browarnianego oraz owsa.
Analiza kształtowania się cen zbóż w kraju wymaga porównania ich do średnich cen w innych państwach członkowskich UE. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa wynika, iż wyrażone w euro przeciętne ceny zbóż w Polsce pozostawały w październiku br. poniżej średniej UE.
W przypadku pszenicy paszowej średnia cena polskiego zboża była w tygodniu 18-24 października o blisko 6% niższa od przeciętnej w UE, podczas gdy kukurydza paszowa była tańsza niemalże o 8%. W tym okresie mniej niż w Polsce za pszenicę płacono m.in. na południu Europy (Rumunia, Bułgaria, Słowacja i Słowenia), jak również na Litwie. Kukurydza była natomiast tańsza na Litwie, Węgrzech oraz w Rumunii i Bułgarii.
Notowane w kraju obniżki cen zbóż są zgodne z naszymi oczekiwaniami, iż po ukazaniu się pierwszych twardych danych odnośnie tegorocznych zbiorów zbóż na półkuli północnej nastąpi sezonowy spadek cen, jednakże nadal pozostaną one relatywnie wysokie w związku z sytuacją w regionie Basenu Morza Czarnego. Oczekujemy, iż na przełomie roku może nastąpić kolejny nieznaczny wzrost cen zbóż.
Ogólny poziom cen zbóż w pierwszej połowie 2011~r. będzie przede wszystkim zależał od doniesień odnośnie sytuacji w Rosji i na Ukrainie oraz rzeczywistego popytu na unijne zboże. Ponadto, na nastroje na rynku rzeczywistym nadal duży wpływ będzie mieć zachowanie inwestorów na rynkach terminowych w Europie i za oceanem.
(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej)