Współpraca z detalicznymi sieciami wielkopowierzchniowymi była głównym tematem konferencji szkoleniowej Polskiej Federacji Producentów Żywności Związek Pracodawców, która odbyła się 14 października 2010 r. w Warszawie.Słuchacze mieli możliwość pozyskania informacji dotyczących specyfiki i kosztów współpracy z masowym odbiorcą. Konferencja została zorganizowana przez Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców, zgromadziła ponad 70 uczestników.Szkolenie rozpoczął wykład Pani Mecenas Iwony Szczepańskiej z firmy IMS Consulting. Podczas prelekcji pani mecenas poruszyła kwestie związane z aktualnymi tendencjami w Unii Europejskiej w zakresie rozwiązań prawnych, regulujących funkcjonowanie łańcucha dostaw. Posłużenie się przykładami ustawy węgierskiej i czeskiej dało możliwość spojrzenia na sytuację panującą w Polsce z odmiennej perspektywy oraz wskazało dostępne warianty zmian na lepsze.
Uczestnicy konferencji.
Jako drugi wystąpił współpracownik Pani Mecenas, Pan Jerzy Persjanow, który doradził jak szacować koszty współpracy z sieciami. Zwrócił uwagę na podział kosztów występujących bezpośrednio na fakturze, poza fakturą oraz dodatkowych (związanych z warunkami dostaw i przyjęcia towarów, ich zwrotów, reklamacji i kar), a także zasady płatności. Prezentację zakończyła dyskusja na temat marek własnych.
Współpracę z sieciami handlowymi w aspekcie gospodarki opakowaniami zwrotnymi omówił pan Maciej Kubiak, Prezes firmy CHEP POLSKA Sp. z o.o. Zapoznał uczestników z kształtowaniem warunków współpracy, uczulił na ryzyka związane z logistyką dostaw, przedstawiając system wymiany palet drewnianych. Następnie uczestnicy dowiedzieli się, jak organizowany jest odbiór opakowań zwrotnych oraz, że wykorzystując outsourcing mogą w znacznym stopniu usprawnić współpracę z sieciami.
Mecenas Marcin Tomasik z Kancelarii SALANS przedstawił wykład zatytułowany „Opłaty pozamarżowe”. Zaliczył do nich półkowe i podobne do nich inne opłaty oraz obciążenia zastępcze i równoważne. Posługując się autentycznymi przypadkami, pan mecenas zaprezentował aktualne orzecznictwo sądowe, nawiązał do projektu nowych regulacji i znaczenia wytycznych Komisji Europejskiej w sprawie ograniczeń wertykalnych, jak również podzielił się praktycznymi uwagami dotyczącymi rozstrzygania kwestii spornych.
Od lewej: Andrzej Gantner (PFPZ ZP), Jerzy Bukowski (Lubella S.A.).
Najważniejsze treści związane ze stosowaniem klauzul wyłącznościowych przekazała uczestnikom Pani Małgorzata Urbańska, radca prawny w kancelarii CMS Cameron McKenna. W swojej prezentacji uwrażliwiła słuchaczy na sytuacje, kiedy klauzule wyłącznościowe są zakazane, omówiła te najczęściej stosowane (obowiązek wyłącznego zakupu, wyłącznej sprzedaży, zakaz konkurencji, quantity forcing, klauzula angielska). Dla zilustrowania wyłączności na korzystanie z udostępnionego sprzętu, pani Urbańska posłużyła się sprawą Van der Bergh Foods i tzw. „umowy lodówkowej”. Wystąpienie zakończyła, nakreślając ramy zasad rezerwacji miejsca na półkach oraz klauzuli wyłączności sponsorowania wydarzeń kulturalnych i sportowych.
Od lewej: Andrzej Gantner (PFPZ ZP), Iwona Szczepańska (IMS Consulting).
Szkolenie zakończyło ponowne wystąpienie Pani Mecenas Iwony Szczepańskiej. W swojej końcowej prezentacji przedstawiła praktyczne aspekty umów dystrybucyjnych. Pani mecenas skoncentrowała się na szczegółowym zaznajomieniu przedstawicieli producentów żywności z umową dostaw, kładąc szczególny nacisk na uprawnienia, obowiązki i istotne zapisy, które zwykle występują przy zawieraniu umów. Zwróciła też uwagę m. in. na odpowiedzialność cywilną, jaką nakłada polskie prawo na stronę umowy, która dokona czynu nieuczciwej konkurencji. Kończąc, uczuliła na zakazane praktyki takie jak kartele i zmowy cenowe.
Od lewej: Maciej Kubiak (Chep Polska Sp. z o.o.), Andrzej Gantner (PFPZ ZP)
Rozmowy w kuluarach.
Konferencję poprowadził Andrzej Gantner, Członek Zarządu, Dyrektor Generalny PFPZ ZP.
Partner strategiczny konferencji:
· DET NORSKE VERITAS BUSINESS ASSURANCE POLAND Sp. z o.o.
Partner główny:
· CHEP Polska Sp. z o.o.
Partnerzy konferencji:
· Accelerated Learning Systems Polska Sp. z o. o.
· Kancelaria prawna CMS Cameron McKenna
· Firma doradcza IMS Consulting
· Kancelaria prawnicza Salans Sp. k.
pełna lista aktualności
|