Tydzień posiedzeń komisji europarlamentarnych od 24 do 27 stycznia 2022
Komisje Parlamentu Europejskiego wracają do spotkań hybrydowych i w tym tygodniu wybiorą swoich przewodniczących i wiceprzewodniczących na drugą połowę kadencji.
Agendy Komisji obejmują:
- Rolnictwo (AGRI) – jutro: debata z francuskim ministrem rolnictwa i żywności, projekty opinii w sprawie rewizji LULUCF, dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii oraz rozporządzenia w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego; wspólne wysłuchanie publiczne z Komisją Ochrony Środowiska na temat „Wpływu strategii „od pola do stołu” na rolnictwo i systemy żywnościowe”, afrykański pomór świń.
- Handel Międzynarodowy (INTA) – dzisiaj: przesłuchanie w sprawie stosunków handlowych i inwestycyjnych UE-Afryka; jutro: związane z handlem aspekty przyszłego prawodawstwa dotyczącego zrównoważonego ładu korporacyjnego, przegląd 15-punktowego planu działania w sprawie rozdziałów dotyczących handlu i zrównoważonego rozwoju, poprawki do wniosku dotyczącego mechanizmu dostosowania limitów emisji dwutlenku węgla, projekt sprawozdania w sprawie wniosku dotyczącego dotacji zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny; handlowe aspekty planowanego międzynarodowego traktatu pandemicznego.
- Gospodarka (ECON) – dziś: debata nad projektem opinii w sprawie propozycji dotyczącej dotacji zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny.
- Rynek Wewnętrzny (IMCO) – jutro: debata nad projektem opinii w sprawie wniosku w sprawie dotacji zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny.
- Sprawy Zagraniczne (AFET) – jutro: głosowanie nad projektem opinii w sprawie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw.
- Transport (TRAN) – jutro: debata nad projektem opinii w sprawie LULUCF.
- Środowisko (ENVI) – środa: debata nad projektem sprawozdania w sprawie LULUCF, debata z francuskim ministrem transformacji ekologicznych, debata nad wnioskiem w sprawie transportu odpadów.
- Przemysł (ITRE) – środa: debata na temat projektów stanowisk w sprawie ETS i LULUCF; czwartek: debata z francuskimi ministrami na temat 1) transformacji ekologicznej oraz 2) przemysłu i MŚP.
Tymczasem przedstawiciele państw członkowskich spotykają się, aby omówić:
- Dzisiaj: wniosek w sprawie produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów (grupa robocza ad hoc);
- Wtorek: aspekty dotyczące przemysłu i transportu we wniosku zmieniającym dyrektywę w sprawie energii odnawialnej (Grupa Robocza ds. Energii);
- Środa: wniosek w sprawie mechanizmu korekty limitów emisji (grupa robocza ad hoc);
- Czwartek: propozycja rewizji dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej (Grupa Robocza ds. Energii).