Rozporządzenie PPWR dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych - opublikowane

22 stycznia 2025 r. w Dzienniku Urzędowym UE zostało opublikowane rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zmiany rozporządzenia (UE) 2019/1020 i dyrektywy (UE) 2019/904 oraz uchylenia dyrektywy 94/62/WE (rozporządzenie PPWR).

Przepis ten całościowo reguluje gospodarkę opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w Unii Europejskiej ustanawiając wymogi dotyczące całego cyklu życia opakowań w odniesieniu do ich zrównoważoności środowiskowej oraz etykietowania, w celu umożliwienia wprowadzania opakowań do obrotu.

Ponadto przepis ten ustanawia wymogi dotyczące:

- rozszerzonej odpowiedzialności producenta,

- zapobiegania powstawaniu odpadów opakowaniowych, na przykład poprzez ograniczanie zbędnych opakowań oraz ponowne użycie lub ponowne napełnianie opakowań,

- zbierania i przetwarzania, w tym recyklingu, odpadów opakowaniowych.

Rozporządzenie to ma zastosowanie do wszystkich opakowań, niezależnie od zastosowanego materiału, niezależnie od tego, czy takie opakowania są wykorzystywane w przemyśle, innej produkcji wyrobów, sprzedaży detalicznej lub dystrybucji, w biurach, usługach czy gospodarstwach domowych, oraz do wszystkich odpadów opakowaniowych, niezależnie od tego, czy takie odpady mają swoje źródło w przemyśle, innej produkcji wyrobów, sprzedaży detalicznej lub dystrybucji, w biurach, usługach czy gospodarstwach domowych.

Przepis ten stosuje się bez uszczerbku dla przepisów dyrektywy 2008/98/WE dotyczących gospodarowania odpadami niebezpiecznymi, a także dla unijnych wymogów regulacyjnych dotyczących opakowań, takich jak wymogi w zakresie bezpieczeństwa, jakości, ochrony zdrowia oraz higieny produktów pakowanych, a także dla wymogów transportowych. Jednakże w przypadkach, gdy niniejsze rozporządzenie koliduje z dyrektywą 2008/68/WE w sprawie transportu lądowego towarów niebezpiecznych, dyrektywa ta ma pierwszeństwo.

W rozporządzeniu określono terminy, do których przedsiębiorcy będą mieli czas na dostosowanie się do nowych wymagań, a także terminy dla Komisji Europejskiej na wydanie rozporządzeń uszczegóławiających konkretne wymagania lub wskazujących na sposób postępowania podmiotów gospodarczych i instytucji.