Projekt rozporządzenia PE i Rady ws. zapobiegania stratom granulatu z tworzyw sztucznych

Rozpoczęte zostały uzgodnienia między instytucjami UE (trilog) dotyczące projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ws. zapobiegania stratom granulatu z tworzyw sztucznych w celu ograniczenia zanieczyszczenia mikrodrobinami plastiku.

Rozporządzenie ustanawia obowiązki w zakresie obchodzenia się z granulatami z tworzyw sztucznych na wszystkich etapach łańcucha dostaw w celu zapobiegania stratom i całkowitej eliminacji strat granulatu z tworzyw sztucznych.

Rozporządzenie będzie miało zastosowanie do następujących podmiotów:
  • podmiotów gospodarczych obchodzących się z granulatem z tworzyw sztucznych w Unii w ilościach powyżej 5 ton w poprzednim roku kalendarzowym
  • przewoźników z UE i przewoźników spoza UE przewożących granulat z tworzyw sztucznych w Unii.

Dotyczy ono m.in. podmiotów wykorzystujących granulat z tworzyw sztucznych do produkcji opakowań.

Rozporządzenie określa jak zapobiegać zanieczyszczeniu granulatem z tworzyw sztucznych oraz powstrzymać je i usuwać jego skutki po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia.

Kluczowe obowiązki wprowadzane rozporządzeniem:
  • Zapobieganie stratom granulatu: Przedsiębiorstwa będą musiały wdrożyć środki zapobiegające stratom granulatu z tworzyw sztucznych na wszystkich etapach produkcji, transportu i przetwarzania, w tym np. sporządzić plany oceny ryzyka.
  • Monitorowanie i raportowanie: Firmy zobowiązane będą do monitorowania i raportowania strat granulatu oraz podejmowania działań naprawczych w przypadku wykrycia nieprawidłowości.
  • Edukacja i szkolenia: Przedsiębiorstwa będą musiały zapewnić odpowiednie szkolenia dla pracowników w zakresie zapobiegania stratom granulatu i zarządzania ryzykiem związanym z mikrodrobinami plastiku.
Przepis ten nakłada na przedsiębiorców również obowiązki związane z uzyskiwaniem certyfikatu wydanego przez podmiot certyfikujący dotyczącego określonych instalacji wykorzystujących granulat. Ponadto zostanie uregulowana kwestia kar za nieprzestrzeganie wymagań rozporządzenia oraz uzyskiwania odszkodowań w przypadku wystąpienia szkód dla zdrowia ludzkiego wynikających z naruszenia przepisów tego rozporządzenia.