Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Jakie wymogi musi spełniać para czysta do bezpośredniego kontaktu z żywnością?
STIGEN Sp. z o.o. jest jednym z czołowych europejskich producentów specjalistycznych urządzeń do produkcji pary czystej do żywności i wyrobów do kontaktu z żywnością.

Zagadnienie pary czystej dla przemysłu spożywczego jest dosyć nowym wymogiem, niedocenianym  i mało rozpowszechnionym. Tymczasem para używana bezpośrednio w styczności z żywnością nie może zawierać jakichkolwiek substancji stwarzających ryzyko dla zdrowia lub mogących zanieczyścić żywność. Zagrożenia mogą być powodowane nie tylko przyczynami o charakterze biologicznym, lecz również chemicznym i fizycznym. Konsumenci wyczuwają to w smaku. Jeżeli higiena środków spożywczych ma być zapewniona, woda w jakimkolwiek stanie skupienia: płynu, lodu lub pary musi zachować standard czystości wody pitnej. Zgodnie z Rozporządzeniem WE 178/2002 oraz 852/2004 woda jest traktowana jak żywność lub staje się jej składnikiem. Woda, która stanowi ryzyko zanieczyszczenia poprzez utratę parametrów wody pitnej, nie spełnia wymogów higieny środków spożywczych i nie może być stosowana w procesach mających wpływ na bezpieczeństwo żywności. Niestety, wciąż rozpowszechnione są fałszywe poglądy, że każda para jest czysta, a każde urządzenie wytwarzające parę posiadające znak CE nadaje się do produkcji spożywczej. Producenci i dostawcy takich urządzeń nie orientują się w wymogach prawa żywnościowego, a dyrektywa ciśnieniowa nie weryfikuje urządzeń pod wzglądem higieniczności, co jest powszechnie przemilczane! Urządzenia do produkcji pary czystej do kontaktu z żywnością muszą bezwzględnie spełniać wymogi rozporządzenia WE nr 1935/2004 w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością (tak aby warunek o czystości pary z rozporządzenia WE 852/2004 był spełniony).

 

 

 

pzpfSTIGENzmniej

 

Jakie zastosowanie posiada para czysta do żywności?

 

Para wodna stykająca się bezpośrednio z żywnością nie może zawierać jakichkolwiek substancji, które stanowią zagrożenie dla zdrowia lub życia człowieka lub mogą zanieczyścić żywność.

 

Para czysta do żywności produkowana w urządzeniach zgodnych z normą PN-EN 1672-2+A1:2009 najczęściej stosowana jest do technologii wymagających spełnienia podwyższonych wymogów czystości. Oprócz urządzeń wymiennikowych i płaszczowych, gdzie wystarczy para energetyczna, najczęściej stosowane rozwiązania wybierane przez klientów firmy STIGEN polegają na użyciu pary czystej do bezpośredniego kontaktu z żywnością, materiałami, wyrobami i instalacjami do kontaktu z żywnością, opakowaniami lub żywnością hermetycznie opakowaną.

 

Znajduje ona szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, przetwórstwie, gastronomii, produkcji opakowań do żywności i wszędzie tam gdzie  mamy do czynienia z ryzykiem zagrożenia dla zdrowia lub życia człowieka.

 

Czym na tle konkurencji wyróżnia się niedawno wdrożona nowa wersja materiałowa generatorów GWP,

o nazwie ECONOMIC?

 

Jako pierwszy w Europie producent urządzeń do wytwarzania pary, opracowaliśmy cztery wersje materiałowe generatorów oparte na wspólnej platformie montażowej oraz modułowej budowie wyposażenia dodatkowego,

co pozwala na dostosowanie ich do potrzeb technologicznych Inwestora.

 

W odpowiedzi na potrzeby rynku, jedną z nich jest nowo wdrożona wersja materiałowa o nazwie ECONOMIC.

Jest ona dedykowana do produkcji pary energetycznej, a jedną z jej zalet jest konkurencyjna cena.

Wynika ona z zastosowania w konstrukcji elementów ze stali węglowej, jednak wszystkie elementy części spalinowej oraz stelaż konstrukcyjny wykonane są nadal ze specjalnie dobranych, wysokogatunkowych stali kwasoodpornych.

 

Z uwagi na wymagania stawiane nam przez klientów dostosowaliśmy naszą ofertę do indywidualnych potrzeb użytkowników. Nasze wersje materiałowe oferują możliwość przebudowy do wyższych standardów czystości produkowanej pary. Jeżeli klient potrzebuje pary o wyższym standardzie czystości, po wymianie kilku elementów może uzyskać dopuszczenie do produkcji pary spożywczej, co jest ewenementem na rynku globalnym.

 

Nowe metody projektowania SIEMENS 3D CAD oraz unifikacja i modułowa budowa generatorów GWP, pozwoliły na znaczne obniżenie kosztów produkcji oraz indywidualizację naszej oferty w zakresie wyposażenia.

 

Dlaczego generatory, a nie kotły? Jaką przewagę mają generatory?

 

Generatory do produkcji czystej pary do kontaktu z żywnością są nieco droższe w zakupach inwestycyjnych, lecz po uwzględnieniu kosztów wyposażenia dodatkowego, robót przygotowawczych i instalacyjnych, często okazuje się, że suma po zamknięciu inwestycji jest mniejsza, niż przy zastosowaniu z pozoru tańszych, niespełniających wymogów higienicznych rozwiązań. Jeżeli dodatkowo uwzględnić większą trwałość i niższe koszty zużycia paliwa i eksploatacji, nasza technologia staje się bardzo opłacalna i jest bezpieczną oraz skuteczną inwestycją. Obecny stan techniki zapewnia technologie i urządzenia spełniające wszystkie obowiązujące normy i przepisy, natomiast nasze rozwiązania pozwalają spełnić najostrzejsze wymogi wytwarzania pary czystej i to najtaniej w Europie.

 

A dlaczego nie kotły?  

  

Parametry chemiczne wody dla kotłów nie spełniają kryteriów dla wody spożywczej ( np. dla kotłów pH powyżej 9,5 a wymagana dla wody spożywczej to 6,5-9,5).

 

Ryzyko porywania wody kotłowej (zasolonej lub zamulonej) w okresach gwałtownych poborów lub nieprawidłowości w prowadzeniu kotła pogarszającej walory organoleptyczne produkowanej żywności.

 

Ryzyko zabrudzenia wody w obiegach kotłowych substancjami, które nie są dopuszczone do kontaktu z żywnością (uszczelki, smary, oleje).

  

  

Pozostałości po procesach korozyjnych urządzeń i elementów w kotłach wykonanych ze stali "czarnej", mogą być przenoszone wraz z parą do produkowanej żywności. 

 

Substancje chemiczne używane do konserwacji kotłów (konserwacja na mokro i na sucho) mogą być szkodliwe dla zdrowia lub nawet trujące.

  

   

Ryzyko zniszczenia produktów żywnościowych po niestarannym lub nieprawidłowym płukaniu urządzeń parowych ze stali czarnej (np. po przestoju lub okresie konserwacji)

 

Para przeznaczona do bezpośredniego kontaktu z żywnością wymaga gwarantowanej czystości, higieniczności, odpowiedniej wilgotności i temperatury. Generatory pary czystej STIGEN spełniają te wymagania i umożliwiają prawidłowe prowadzenie procesów technologicznych w branży spożywczej, eliminując niepotrzebne ryzyko. 

 

 

 

STIGEN produkuje również agregaty parowe.

Jakie są zalety tych urządzeń i w jakich sektorach przemysłu spożywczego znajdują one zastosowanie?

 

Agregat parowy to zespół urządzeń powiązanych konstrukcyjnie w jeden zestaw technologiczny, gotowy do wytwarzania pary po podłączeniu mediów.

 

Są one produkowane na bazie generatorów pary, wyposażonych w dedykowany zestaw urządzeń dodatkowych oraz wszystkie instalacje i systemy w zakresie pełnionych funkcji (przede wszystkim do obróbki wody, pary, kondensatu lub odmulin).

 

Elementami agregatów oprócz generatorów pary są najczęściej: stacje uzdatniania wody, zbiorniki wody, kondensatu lub pary, kolektory parowe z układami zaworowymi, stacje redukcyjne pary, układy sterujące, regulacyjne, zabezpieczające i wiele innych.

 

Agregaty parowe zastępują wyposażenie kotłowni kupowane u wielu dostawców,

eliminują pomyłki przy doborze i połączeniu urządzeń oraz

możliwość błędów montażowych na etapie wykonywania wielu prac instalacyjnych w miejscu użytkowania.

 

Wspólne elementy nośne tworzą zwartą konstrukcję minimalizującą zapotrzebowanie na miejsce oraz pozwalają na umieszczenie agregatu w ciągach technologicznych lub jako urządzenie wolnostojące.

 

Produkowane seryjnie przez naszą firmę agregaty parowe upraszczają inwestycję, skracają czas montażu i wdrożenia technologicznego oraz poprawiają skuteczność serwisowania systemu, w porównaniu do innych rozwiązań, budowanych często metodami „chałupniczymi”.

 

Przykłady zastosowania:

 

·       parowanie żywności i pasz

·       blanszowanie, kandyzowanie, karmelizowanie

·       pasteryzacja

·       pakowanie żywności

·       czyszczenie i dezynfekcja opakowań, zbiorników, cystern oraz instalacji mających kontakt z żywnością

·       i wiele innych

 

Proponujemy doradztwo techniczne, prace projektowe, dostawę urządzeń typowych lub wyprodukowanych na specjalne potrzeby, pełną obsługę serwisową, a także optymalizacje procesu wytwarzania pary.

 

Więcej informacji na www.stigen.pl

 

 

 

mgr Jarosław Janów – Wiceprezes Zarządu Spółki STIGEN Sp. z o.o.

 

Ekspert w zakresie analizy higieniczności technologii wytwarzania pary do żywności.

Odpowiedzialny za wdrożenie nowej polityki STIGEN w zakresie czystości pary,

promocję nowoczesnych i higienicznych rozwiązań, mających

znaczący wpływ na zdrowie konsumentów, a także za podnoszenie

wiedzy i świadomości podmiotów odpowiedzialnych za ochronę zdrowia

konsumentów w zakresie dotyczącym technologii produkcji pary czystej.

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij