Grudniowy raport KE - oszustwa żywnościowe

Celem miesięcznych raportów KE na temat podejrzeń oszustw w sektorze rolno-spożywczym w UE jest identyfikacja i zwalczanie oszustw oraz praktyk wprowadzających w błąd w łańcuchu rolno-spożywczym oraz dostarczanie informacji interesariuszom sektora rolno-spożywczego w celu przeprowadzenia odpowiednich ocen podatności na ryzyko i identyfikacji nowych zagrożeń.

Źródła danych: Raport opiera się na danych z trzech sieci: Systemu Wczesnego Ostrzegania o Żywności i Paszach (RASFF), Sieci Współpracy Administracyjnej i Pomocy (AAC) oraz Sieci ds. Oszustw Rolno-Spożywczych (FFN).

Główne wnioski z raportu:
  • Liczba podejrzeń: W grudniu 2024 r. zidentyfikowano 248 podejrzeń na podstawie 736 powiadomień IRASFF (vs. średnia za okres styczeń-listopad 2024 r. odpowiednio 828 i 759).
  • Kategorie produktów: Najwięcej podejrzeń dotyczyło owoców i warzyw, żywności dietetycznej, suplementów diety oraz żywności wzbogaconej.
  • Kategorie oszustw: Najczęściej zgłaszane oszustwa to fałszowanie produktów, manipulacja zapisami oraz inne niezgodności.
  • Źródła wykrycia: Podejrzenia były wykrywane głównie przez kontrole graniczne, kontrole rynkowe oraz skargi konsumentów.
Liczba podejrzeń może świadczyć o skuteczności systemów wykrywania i zgłaszania oszustw w sektorze rolno-spożywczym.

Raport dostępny jest na stronie>>